Kolejne postępy na budowie nowej fabryki kabli JDR Cable

JDR Cable Systems, należący do Tele-foniki Kable, z powodzeniem realizuje kolejne etapy fabryki kabli, która powstaje w Blyth, w północno-wschodniej części Wielkiej Brytanii, w hrabstwie Northumberland. Jak informuje spółka, roboty fundamentowe zmierzają do końca. Wykonano również znaczną część konstrukcji stalowej hali głównej. Inwestycja ma zostać zakończona w 2024 r. i kosztować 130 mln funtów. Dzięki niej JDR wzmocni pozycję na globalnym rynku morskiej energetyki wiatrowej.

Jak wskazuje spółka, poczynione zostały znaczące postępy w robotach fundamentowych obiektu. Z powodzeniem umieszczono ponad 150 płyt fundamentowych i wzniesiono znaczną część stalowej ramy głównej hali, zwiększając integralność strukturalną obiektu. Ponadto, rozpoczęto również prace dekarskie i okładzinowe – budowa postępuje w szybkim tempie. Jak podkreśla JDR, prace fundamentowe zbliżają się do zakończenia.

Ukończone zostały wszystkie prace palowe pod park maszynowy, w tym pionową skręcarkę kabli trzyżyłowych (ang. Vertical Lay-up Machine – VLM) i ciągłe łańcuchowe wieże wulkanizacyjne (ang. Continuous Catenary Vulcanisation Towers – CCV) służące do produkcji kabli w izolacji i powłoce gumowej. Łącznie wbito 250 pali na głębokość 24 m poniżej gruntu tak, aby dotrzeć do podłoża skalnego i tym samym zapewnić niezbędną stabilność dla parku maszynowego. Po uruchomieniu linii CCV fabryka JDR stanie się jedynym obiektem w Wielkiej Brytanii zdolnym do pełnej produkcji kabli podmorskich wysokiego napięcia. Będą mogły tam powstawać kable wysokiego i bardzo wysokiego napięcia o napięciu 132 kV i więcej.

Spółka poinformowała również, że trwa proces dostaw parku maszynowego. Wysokiej jakości instalacje zostały wyprodukowane w Europie i są gotowe do montażu. Nastąpi on po zamknięciu konstrukcji i wykonaniu płyty podłogowej, co nastąpi w przeciągu kolejnych kilku miesięcy.

Ponadto, w celu zminimalizowania wpływu projektu na środowisko, podczas prac budowlanych ponownie wykorzystano istniejące fundamenty z dawnej elektrowni węglowej Blyth A&B, zmniejszając ślad węglowy związany z tym etapem budowy. Ponadto, w realizacji inwestycji są zaangażowani lokalni pracownicy, a także lokalni dostawcy usług budowlanych i logistycznych.

Zostaw komentarz

Strona główna » Kolejne postępy na budowie nowej fabryki kabli JDR Cable