Rząd planuje nowelizację ustawy offshore wind

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka podczas posiedzenia Morskiego Zespołu Parlamentarnego zadeklarował, że resort będzie uświadamiać na każdym możliwym etapie decyzyjnym, jak bardzo wrażliwa jest materia związana z zaangażowaniem polskich firm w projektach offshore wind. Zgodził się z postulatem powołania pełnomocnika dotyczącego morskiej energetyki wiatrowej. Jesienią ma pojawić się nowelizacja ustawy offshore wind. W planie jest także doprecyzowanie definicji „local content”.

– Nie ma w Polsce większego projektu energetycznego, z całym szacunkiem do wszystkich innych. Nie ma. Na przestrzeni kolejnych lat nakłady finansowe są gigantyczne i one muszą pozostać Polsce. Net-Zero Industry Act daje na to możliwość i my na pewno też w ramach kolejnych przepisów, które będziemy przygotowywali w resorcie klimatu i środowiska, będziemy mocno na to zwracać uwagę – powiedział Motyka.

Przypomniał, że ten temat został podjęty na spotkaniu Rady Koordynacyjnej działającej w ramach porozumienia sektorowego na recz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej (sector deal). Rekomendacje rady będą brane pod uwagę podczas prac nas ustawą.

„Państwa rekomendacje będziemy realizowali, natomiast pewnie będzie to czas kolejnych jesiennych miesięcy, jeśli chodzi przygotowanie pod nowelizację. Czujemy tę presję i jesteśmy do tego przygotowani. Po ustawie prosumenckiej, ustawie wiatrakowej na lądzie, nowelizacja ustawy offshore’owej też ważna będzie”.  

Branża wiatrowa od dłuższego czasu postuluje powołanie koordynatora, który zabezpieczyłby rozwój projektów offshore wind, ale przede wszystkim – udział polskich podmiotów i rozwój polskiego przemysłu wiatrowego.

– Zgadzam się co do pełnomocnika, czy to będzie osoba bezpośrednio wskazana przez resort klimatu, może Ministerstwo Rozwoju – śmiało. Tutaj koordynacja może być jeszcze lepsza i powinna być lepsza. Jeżeli jest takie oczekiwanie ze strony inwestorów, branży, ze strony tych, którzy faktycznie się tym zajmują, to musimy to zrobić, bo ucieknie nam gigantyczna szansa na rozwój naszego dużego łańcucha dostaw, przemysłu – dodał.

Przedstawiciele MKiŚ regularnie spotykają się z branżą, w ostatnim czasie z m.in. Grupą Przemysłową Baltic.

„Impuls do spółek z naszej strony jest koniecznością. My taki impuls damy, też do Ministerstwa Aktywów Państwowych, naszego partnera z rządu jako organ nadzoru nad spółkami. Zdajemy sobie sprawę ze wszystkiego, natomiast musimy budować ten sektor przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo energetyczne państwa, żeby się nie żeby się nie uzależniać od dostaw z innych państw – powiedział.

Wskazał, że jeżeli Polska ma odbudowywać przemysł, to najpierw powinna skorzystać ze środków unijnych. Takiej pojawiają się m.in. w Krajowym Planie Odbudowy.

„Jeśli chodzi o te wskazania związane z local contentem, będziemy się starali doprecyzować na poziomie ustawowym dość sztywniej, oraz żeby zapisy były zgodne z prawem europejskim”.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » Rząd planuje nowelizację ustawy offshore wind