PGE Baltica zakończyła pomiary wietrzności dla MFW Baltica 1

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Prezes PGE Baltica Bartosz Fedurek poinformował, że zakończył się dwuletni okres pomiarów wietrzności na akwenie przyszłej morskiej farmy wiatrowej Baltica 1. Pomiary wykonała hiszpańska firma Eolos Floating Lidar Solutions.

Przedstawiciel polskiego inwestora poinformował, że na potrzeby projektowania morskich farm wiatrowych dane na temat prędkości i kierunku wiatru, zafalowania i prądów morskich zbierane są przez co najmniej jeden pełny rok. Za przeprowadzenie kampanii pomiarowej odpowiedzialna była hiszpańska firma Eolos Floating Lidar Solutions, która w przeszłości wykonywała pomiary tego typu dla projektów MFW Baltica 2 oraz Baltica 3.

– W przypadku projektu Baltica 1 kompletowaliśmy dane przez dwa lata. Chcieliśmy pozyskać jak najwięcej informacji o sezonowości wiatru na Bałtyku w miejscu, w którym powstanie farma wiatrowa. Jak wskazują analitycy, spójność pomiaru była niezaburzona, a wymagany próg dostępności danych został spełniony. Dodatkowo, system pomiarowy został poddany walidacji poinstalacyjnej w referencyjnej lokalizacji na wodach Królestwa Niderlandów, której pozytywne wyniki będą stanowić potwierdzenie dokładności danych zebranych na Bałtyku – wyjaśnia.

Wyniki pomiarów wietrzności pozwolą oszacować potencjał produkcji energii w lokalizacji planowanej farmy wiatrowej Baltica 1 o mocy około 0,9 GW. Z kolei pozostałe dane meteorologiczno-oceanograficzne posłużą dodatkowo do kontynuacji prac na etapie szczegółowego projektowania poszczególnych jej elementów – dodał.

Projekt MFW Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW jest jednym z trzech realizowanych obecnie przez Grupę PGE projektów na Morzu Bałtyckim, oddalonym o ok. 80 km od linii brzegu, mniej więcej na wysokości miejscowości Łeba w województwie pomorskim. Projekt ma już m.in. pozwolenie lokalizacyjne i umowę przyłączeniową, a za sobą pierwszy pełny rok badań wietrzności, prądów morskich i zafalowania. PGE Baltica rozpoczęła w tym roku badania podłoża gruntu dla części lądowej inwestycji i podpisała umowę na wykonanie wstępnych badań geotechnicznych dna morskiego oraz na wykonanie badań geologicznych dotyczących  przewiertu ląd – morze a także wybrała projektanta geotechnicznego oraz konstrukcyjnego dla etapu rozpoznania podłoża inwestycji i na trasie kabla eksportowego. MFW Baltica 1 zostanie uruchomiona po 2030 roku.

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje