30 grudnia Rafał Zahorski, pełnomocnik ds. rozwoju portów w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście poinformował na Linkedin, że spółka Tele-Fonika Kable wystąpiła o pozwolenie na budowę nabrzeża dla przyszłej fabryki kabli morskich dla branży offshore w Szczecinie. Następnego dnia poinformował o podaniu nieprecyzyjnych informacji, przepraszając inwestora. Obecnie nasza redakcja czeka na stanowisko Tele-Foniki Kable w sprawie planów wobec Szczecina i działań inwestycyjnych podejmowanych w tym mieście.
Zahorski dodał wpisie, że obok fabryki kabli morskich „powstanie druga fabryka Vestasa czyli fabryka łopat i jeszcze obok trzecia fabryka producenta na razie zachowującego poufność”.
– Jeszcze w grze jest fabryka betonowych fundamentów, a w Świnoujściu jest jeszcze duński Aarsleff też robiący betonowe elementy dla morskich wież wiatrowych – czytamy we wpisie umieszczonym przez Zahorskiego w social mediach.
Jak wskazał Zahorski ,,już za kilka lat będziemy w Zachodniopomorskiej Dolinie Offshore, rozciągającej się od Szczecina aż po Świnoujście, robili 100% wszystkich elementów kompletnych turbin wiatrowych. Będziemy takim jedynym miejscem w Polsce, a kto wie może i w Europie”.
31 grudnia Zahorski we wpisie na Linkedin poinformował o podaniu nieprecyzyjnych i nieprawdziwych informacji.
![](https://offshorewindpoland.pl/wp-content/uploads/2024/12/image-1.png)
Obecnie nasza redakcja oczekuje na stanowisko Tele-Foniki Kable.
W lipcu Urząd Miasta Szczecina informował, że Tele-Fonika rozpoczęła prace związane z budową nabrzeża oraz centrum logistycznego w stolicy województwa zachodniopomorskiego. Inwestycja ma powstać z myślą o projektach offshore wind w Polsce i będzie realizowana w latach 2025-2027. Wówczas nie informowano o dokładnym zakresie inwestycji, jej kosztach oraz potencjale nowych miejsc pracy. Wskazano jedynie, że w dalszych etapach przewidziana jest możliwość budowy zaplecza produkcyjnego pod kolejną fazę projektów.
Szczecin hubem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce
Szczecin staje się centrum rozwoju morskiej energetyki w Polsce. Stolica zachodniopomorskiego chce wykorzystać szansę, jaką daje realizacja projektów offshore wind. W maju szczecińscy radni powołali komisję ds. gospodarki morskiej, rozwoju i promocji. Decyzję argumentowano m.in. obecnością w Szczecinie dużych przedsiębiorstw związanych z gospodarka morską, oraz nowe inwestycje związane z morską energetyką wiatrową.
Przypomnijmy, że w tym mieście duński producent komponentów wiatrowych Vestas rozwija zakład, w którym będą montowane gondole i piasty turbin. Elementy produkowane w szczecińskiej fabryce trafią zarówno na rynek polski, jak i rynki globalne. Uruchomienie zakładu zaplanowano na drugą połowę 2024 r. (według wstępnych komunikatów). Ponadto Vestas chce zbudować fabrykę łopat dla sektora offshore wind, której uruchomienie miałoby nastąpić w 2026 r. Dzięki budowie dwóch wspomnianych zakładów powstanie ponad 1700 bezpośrednich miejsc pracy. Jak informowaliśmy, w połowie lutego 2024 r. Vestas rozpoczął rekrutację personelu do dwóch fabryk w Szczecinie, który ma stać się polskim hubem morskiej energetyki wiatrowej.
Ponadto, w stolicy Pomorza Zachodniego fabrykę chce zbudować hiszpański Windar. Będą w niej fabryka wież XXL. We wrześniu wojewoda zachodniopomorski wydał pozwolenie na budowę.
Inwestycja szacowana na ok. 70 mln euro ma zostać uruchomiona w 2026 r. Zakład produkcyjny powstanie na terenie o powierzchni ok. 17 ha położonym w rejonie Kanału Dębickiego szczecińskiego portu. Docelowo zatrudniać będzie łącznie ponad 400 osób. Fabryka w Szczecinie została zaprojektowana tak, aby obsługiwać konstrukcje na potrzeby turbin o mocy 20 MW.
Aktualizacja 31.12.2024: Dodanie sprostowania Rafał Zahorskiego oraz informacji o oczekiwaniu stanowiska Tele-foniki Kable w sprawie inwestycji w Szczecinie