W 2024 roku polska branża morskiej energetyki wiatrowej wkroczyła w fazę dynamicznego rozwoju. Na portalu OffshoreWindPoland.pl Czytelnicy szczególnie interesowali się możliwościami zatrudnienia oraz informacjami o postępach inwestycyjnych i przetargowych. Zebraliśmy dla Państwa artykuły, które cieszyły się największą popularnością w 2024 r.
1. Vestas szuka pracowników do nowych fabryk w Szczecinie
Duński gigant produkcji turbin wiatrowych Vestas rozpoczął rekrutację personelu do dwóch fabryk jakie powstaną w Szczecinie, który ma stać się polskim hubem morskiej energetyki wiatrowej.
2. Siemens Gamesa rozwija biuro w Gdańsku i szuka nowych pracowników
Siemens Gamesa, jeden z czołowych producentów turbin wiatrowych na świecie, rozbudowuje zespół w Gdańsku. Szuka m.in. menadżerów, inżynierów, a także techników do pracy przy projektach morskich farm wiatrowych.
3. Budowa SE Choczewo na zaawansowanym etapie. Zobacz zdjęcia [FOTO]
Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) informują, że prace przy budowie stacji elektroenergetycznej w okolicach Osiek Lęborskich nabierają tempa.
4. Platforma Geofizyki Toruń wykorzystana do badań geofizycznych i geotechniczych dla MFW BC-Wind
Platforma Kopernik-1, należąca do Geofizyki Toruń S.A. z Grupy Orlen, została wykorzystana do kampanii badań geofizycznych i geotechnicznych na morzu w ramach projektu morskiej farmy wiatrowej BC-Wind, realizowanej przez Ocean Winds.
5. Rusza przetarg na terminal T5 w Gdańsku. Powstanie baza instalacyjna dla offshore wind
Ruszył przetarg na zaprojektowanie, zbudowanie i eksploatację terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Gdańsku. Jako datę uzyskania ostatecznego pozwolenia na użytkowanie wskazano 30 czerwca 2026 r. Przypomnijmy, że rząd deklarował uruchomienie terminalu w połowie 2025 r.
6. Erbud zaprojektuje i zbuduje halę produkcyjną dla Baltic Towers
Erbud zawarł umowę ze spółką Baltic Towers na zaprojektowanie i budowę hali produkcyjnej wież dla morskiej energetyki wiatrowej na Wyspie Ostrów w Gdańsku. Wartość umowy opiewa na kwotę 358,425 mln zł.
7. Nowi członkowie zarządu Orlen Neptun
Od 2 września 2024 r. nowi członkowie zarządu wspierają Orlen Neptun w dalszym rozwoju w branży morskiej energetyki wiatrowej. Funkcję Prezesa Zarządu spółki od dwóch miesięcy sprawuje Janusz Bil. Do zespołu dołączyli Joanna Sasak i Kamil Kobyliński.
8. GE i Polimex Mostostal zbudują przyłącze lądowe dla MFW Baltica 2
Przedstawiciele PGE Polskiej Grupy Energetycznej i duńskiego inwestora Ørsted podpisali umowę ze spółką GE Vernova, reprezentowaną w Polsce przez GE Power Sp. z o.o., oraz Polimex Mostostal. Konsorcjum zbuduje lądową infrastrukturę niezbędną do wyprowadzenia mocy z projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 2, jednego z dwóch etapów projektu offshore wind – Baltica.
9. Aker Solutions otwiera biuro w Gdańsku. Poszukuje pracowników
Norweska firma inżynieryjno-budowlana Aker Solutions, mająca prawie dwieście lat doświadczenia, otworzyła oficjalnie biuro w Gdańsku. Polski oddział będzie odpowiedzialny za wspieranie realizacji projektów w Norwegii i na arenie międzynarodowej. Aker Solutions jest obecnie w trakcie zatrudniania pracowników do biura w Gdańsku.
10. Mierzwiński: Miliardy z KPO powinny wesprzeć plan stworzenia w Polsce europejskiego centrum przemysłu offshore
Dużo mówi się o szansie, która – dzięki legislacji UE – pojawia się dla Polski w kontekście budowy europejskiego łańcucha dostaw dla sektorów związanych z technologiami net-zero. Obserwując globalną konkurencję na rynku technologii OZE, w szczególności agresywne strategie inwestycyjne i cenowe krajów spoza Europy w obszarach fotowoltaiki, lądowej energetyki wiatrowej, samochodów elektrycznych czy też elektrolizerów, można wywnioskować, że sytuacja jest krytyczna. Sektor morskiej energetyki wiatrowej wydaje się być jednym z ostatnich bastionów utrzymania pozycji lidera technologicznego przez Europę. Biorąc pod uwagę fakt, że dokument Net Zero Industry Act (NZIA) nie jest obecnie wyposażony w konkretne instrumenty finansowe, same instytucje unijne wskazują na plany Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności (ang. Recovery and Resilience Facility, RRF) jako możliwe źródło finansowania inwestycji – pisze w komentarzu dla OffshoreWindPoland.pl Maciej Mierzwiński, prezes CEE Energy Group.