Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) informują, że prace przy budowie stacji elektroenergetycznej w okolicach Osiek Lęborskich (gm. Choczewo) nabierają tempa.
Operator polskiego systemu elektroenergetycznego informuje, że zakończono już montaż fundamentów, na których staną konstrukcje wsporcze i aparatura. Elementy montowane są na bieżąco, wraz z kolejnymi dostawami.
– Zakończyło się również układanie płyt warstwowych na budynku technologicznym. Wkrótce w obiekcie zostaną zamontowane okna. Z kolei w budynku wartowni zostały już wymurowane ściany pierwszej kondygnacji – informują PSE.







Równolegle, trwają prace nad zbrojeniem i wylewaniem ostatnich fundamentów pod iglice.
-Układana jest też krata uziemiająca oraz kanały kablowe wraz z systemem odwadniającym. Kolejnym etapem prac będzie wyłożenie zbiornika retencyjnego płytami ażurowymi i wprowadzenie do niego pierwszych drenaży. Natomiast na koniec sierpnia planowana jest dostawa izolatorów – informuje operator.
Stacja elektroenergetyczna Choczewo
Dzięki budowie stacji SE 400 kV Choczewo, PSE zapewnią przyłączenie morskich farm wiatrowych budowanych na Morzu Bałtyckim do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE). Umożliwi to dostarczenie odnawialnej energii do odbiorców w całym kraju.

PSE jako inwestor budowy stacji posiada wszystkie niezbędne do realizacji przedsięwzięcia decyzje administracyjne – decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, decyzję lokalizacyjną i pozwolenie na budowę. W styczniu 2023 r. rozpoczął pierwsze prace przygotowawcze, w tym niwelację terenu. W marcu 2023 r. teren budowy przejął generalny wykonawca wyłoniony w ramach postępowania przetargowego – konsorcjum firm SPIE Elbud Gdańsk SA i Elfeko SA.
W kwietniu 2023 r. wykonawca rozpoczął wyrównywanie terenu na potrzeby budowy stacji. Podczas prac stwierdzono obecność licznych obiektów archeologicznych, m.in. fragmentów palenisk i ceramiki łużyckiej. Badania archeologiczne, które PSE zleciły na podstawie decyzji Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku, pozwoliły na zabezpieczenie i konserwację odkrytych przedmiotów.
Od jesieni 2023 r. prowadzone są prace związane z organizacją dróg wewnętrznych, zabezpieczaniem terenu, budową fundamentów pod aparaturę stacyjną, budową budynku technicznego i bramek liniowych.
PSE informują, że zakończenie prac i oddanie obiektu do użytkowania przewidziano pod koniec 2025 r
Źródło: PSE, własne
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.