Norwegian Offshore Wind tworzy grupę roboczą dedykowaną Polsce i krajom bałtyckim

Branżowa organizacja Norwegian Offshore Wind (NOW) rozwija grupę roboczą dedykowaną rynkowi morskiej energetyki wiatrowej w Polsce oraz w krajach regionu bałtyckiego. Christian Vinstrup z Energy Consult Offshore Wind będzie kierował jednostką. Przedstawiciele NOW podczas wizyty w Polsce spotkali się m.in. z Polskim Towarzystwem Morskiej Energetyki Wiatrowej.

Nowa grupa robocza działająca w ramach NOW będzie centrum informacji i wglądu w rynek, oraz będzie otwarta dla wszystkich członków NOW, którzy są zainteresowani nawiązaniem kontaktów w Polską. Pierwszy wizyta członków odbędzie się już w październiku 2023 r., w związku z organizacją w Polsce targów Baltexpo.

Polska wyznaczyła w ramach nowelizacji ustawy o promowaniu wytwarzania energii w morskich farmach wiatrowych nowy cel rozwoju do 18 GW do 2040 r. Inwestycjami i zaangażowaniem w polski rynek interesuje się Norwegia.

-Drogą naprzód w tej branży jest współpraca. Cieszę się, że mogę rozpocząć pracę nad ustanowieniem silniejszych relacji między dwoma rynkami – powiedział Vinstrup.

Vinstrup udał się do Warszawy i Gdańska wraz z przedstawicielami NOW. W trakcie wizyty podpisali z Polska Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH) porozumienie celem wzmocnienia relacji rynku polskiego i norweskiego w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. MOU umożliwi tworzenie sieci kontaktów, dzielenie się wiedzą i ukierunkowane działania na rzecz konkretnych projektów w obu krajach.

Przedstawiciele NOW spotkali się z przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW).

-Współpraca, którą teraz budujemy, na przykład z Polskim Towarzystwem Morskiej Energetyki Wiatrowej, będzie bardzo cenna dla członków naszej grupy roboczej. Jesteśmy podekscytowani możliwością podjęcia dalszych kroków na tym rynku – mówi Caroline Whittle, która będzie odpowiedzialna za te rynki ze strony NOW.

Norwegian Offshore Wind zrzesza 380 członków i jest czołową organizacją branżową w Norwegii. Podczas wizyty w Warszawie, kierownictwo NOW spotkało się również z przedstawicielami Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy OffshoreWindPoland.pl

Zostaw komentarz

Strona główna » Norwegian Offshore Wind tworzy grupę roboczą dedykowaną Polsce i krajom bałtyckim