PGE prowadzi rozmowy w sprawie potencjalnych partnerstw w programie offshore

W ramach aktualizacji strategii rozwoju PGE Polska Grupa Energetyczna zwiększyła potencjał programu offshore wind do ponad 7 GW. Inwestor nie wyklucza partnerstw w kolejnych projektach. „Prowadzimy dziś rozmowy z partnerami z całego świata”- o tym poinformowali przedstawiciele PGE podczas sesji Q&A dla inwestorów dotyczącej aktualizacji kluczowego dokumentu.

W ubiegłym tygodniu PGE zaprezentowała aktualizację strategii rozwoju do 2040 r. Jednym z kluczowych aktywów OZE będzie morska energetyka wiatrowa o łącznej mocy ponad 7 GW. Nie zabraknie inwestycji w magazyny energii, elektrolizery, ESP i energetykę jądrową. Do 2040 r. PGE będzie dysponować 17 GW mocy wytwórczych opartych w całości na zero- i niskoemisyjnych źródłach energii. Tylko morskie farmy wiatrowe wybudowane przez PGE będą mogły dostarczać ok. 26 TWh energii, czyli tyle, ile obecnie potrzebuje 11 mln gospodarstw domowych w Polsce.

Łukasz Bentkowski, zastępca dyrektora ds. strategii powiedział, że w porównaniu do pierwotnych założeń strategii planuje się zwiększenie planowanych mocy w offshore wind z 6,5 GW do 7,3 GW. W trakcie sesji padło pytanie o partnerstwa w sprawie realizacji tak dużego programu offshore’owego.

-Nie wykluczamy pozyskania partnerów w dalszych inwestycjach offshore wind. Prowadzimy dzisiaj rozmowy z wieloma partnerami z całego świata. Naszym podstawowym obecnie partnerem do realizacji tego rodzaju przedsięwzięć jest Ørsted, czyli największy inwestor światowy, najbardziej doświadczony. Na razie realizujemy inwestycje z Ørsted (MFW Baltica 2+3 – przyp. red.). A co dalej? Zobaczymy. Nie wykluczamy kontynuacji współpracy (przy nowych projektach – przyp. red.) – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes Grupy PGE.

Projekty będą realizowane „poza bilansem”, czyli w formule project finance.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy OffshoreWindPoland.pl

Zostaw komentarz

Strona główna » PGE prowadzi rozmowy w sprawie potencjalnych partnerstw w programie offshore