Koncern energetyczny Orlen poinformował, że bada możliwości inwestycyjne na Litwie. Polski inwestor dostrzega potencjał w rozwoju aktywów offshore wind na litewskich wodach Morza Bałtyckiego. W plany związane z rozwojem energetyki odnawialnej wpisuje się też możliwość zainwestowania w produkcję zielonego wodoru. – Litwa jest dla Grupy Orlen strategicznym rynkiem – podkreśla Ireneusz Fąfara, prezes zarządu Orlen.
Orlen poinformował, że spółka analizuje także możliwość zainwestowania w lądowe farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, które byłyby zlokalizowane przy rafinerii w Możejkach. Był to jeden z głównych tematów podjętych podczas spotkania Premier Litwy, Ingridy Simonite z Prezesem Zarządu Orlen, Ireneuszem Fąfarą.
W trakcie rozmowy omówiono postępy realizowanej właśnie inwestycji w Możejkach, pozycję Orlenu na rynku litewskim i krajów bałtyckich oraz plany rozwoju. Obecnie spółka córka Orlen Lietuva realizuje wartą 970 mln euro inwestycję w instalację do pogłębionego przerobu ropy naftowej, która wzmocni potencjał produkcyjny rafinerii w Możejkach.
– Litwa jest dla Grupy Orlen strategicznym rynkiem. To tutaj działa jedna z najnowocześniejszych rafinerii, która po zakończeniu inwestycji hydrokrakingu zwiększy produkcję wysokomarżowych produktów o 12 punktów procentowych, wzmacniając bezpieczeństwo energetycznego krajów bałtyckich. To inwestycja szczególnie mi bliska, bo jako prezes Orlen Lietuva od początku uczestniczyłem w procesie jej przygotowania. Jednocześnie myślimy o dalszych możliwościach rozwoju na rynku litewskim, przede wszystkim w kontekście odnawialnych źródeł energii. Energia pozyskana z OZE nie tylko zagwarantuje stabilne źródła, ale również wesprze dekarbonizację naszych aktywów rafineryjnych – powiedział Ireneusz Fąfara.
Podejście do drugiej aukcji offshore wind na Litwie?
W kwietniu 2024 r. Litwa anulowała drugą aukcję na budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy 700 MW. W wymaganym terminie 14 kwietnia 2024 r. zgłosił się do niej tylko jeden deweloper. Aby rozstrzygnięcie aukcji było możliwe, niezbędne było złożenie co najmniej dwóch ofert.
W lipcu br. Sejm Litwy (Seimas) uchwalił nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, które zmieniają zasady przeprowadzania aukcji dla morskich farm wiatrowych na Litwie.
Niedawno litewska Państwowa Rada Regulacji Energetyki (VERT) poinformowała, że 18 listopada 2024 r. zostanie ogłoszona ponownie druga aukcja na budowę morskiej farmy wiatrowej. Ostatecznego zwycięzcę poznamy w czerwcu 2025 r.
Według ustaleń litewskich mediów, Orlen ma rozważać udział w zbliżającej się aukcji offshore wind na Litwie.
– Rozważamy udział w konkursie. To jeden z powodów, dla których jestem tutaj w Wilnie – aby omówić to, co się dzieje, jaka jest przyszłość konkursu na morskie farmy wiatrowe. Tak, rozważamy to – poinformował Fafara agencję BNS.
Fąfara nie chciał komentować kwestii związanych ze zmianą warunków aukcyjnych na Litwie.
Warto również odnotować, że wcześniej rynkiem litewskim zainteresowana była Polenergia.
W pierwszej aukcji offshore wind na Litwie zwyciężyło Ignitis Renewables w partnerstwie z Ocean Winds. Inwestorzy musieli zapłacić 20 mln euro za możliwość rozwój projektu. Konsorcjum otrzymało pozwolenie na eksploatację elektrowni wiatrowej przez 41 lat, która ma powstać ok. 2030 r. Z kolei w ramach drugiej aukcji zastosowany zostanie model CfD (kontrakt różnicowy). Deweloperzy mogli składać oferty w przedziale od 64,31 euro/MWh do 107,18 euro/MWh.
Polski koncern Orlen potwierdził w ubiegłym roku naszej redakcji, że ofertę w aukcji złożyła też spółka Orlen Neptūnas. Czytamy też w litewskich mediach, że spółka zaoferowała jedynie minimalną cenę w wysokości 5 mln euro.
Litwa planuje budowę dwóch morskich farm wiatrowych o mocy około 1,4 GW, które mają zostać uruchomione w wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim w pobliżu Połągi. Instalacje mają łącznie produkować do 6 TWh energii elektrycznej rocznie, co zaspokoi nawet połowę obecnego zapotrzebowania Litwy na energię elektryczną, a także przyciągnie prawie 3 mld euro inwestycji i stworzy co najmniej 1300 nowych miejsc pracy.
Źródło: Orlen, BNS, LRT, własne
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.