3 września 2024 r. Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję o pozwoleniu na budowę zakładu do produkcji elementów do farm wiatrowych w Szczecinie na Ostrowie Grabowskim. Obecnie decyzja jest nieprawomocna.
Inwestycja będzie realizowana na terenie portu morskiego na dz. nr 4/12 obręb 1084 Szczecin. Hiszpańska spółka Windar Renovables zbuduje zakład, w którym będą powstawać wieże oraz fundamenty turbin dla morskich oraz lądowych farm wiatrowych. Inwestycja szacowana na ok. 70 mln euro ma zostać uruchomiona w 2026 r.
Projektowany zakład stanowi kompleks obiektów o różnych funkcjach tj. budynki produkcyjne i montażowe, budynki pomocnicze, budynek biurowy wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Budynki oznaczone E1, E3, E6, E7 oraz budynek ochrony i pompowni projektuje się jako jednokondygnacyjne, budynek biurowy 3 kondygnacyjny. Każdy z budynków bez kondygnacji podziemnych. Budynek produkcyjny E1 jest funkcjonalnie połączony z budynkiem biurowym E5 oraz budynkami pomocniczymi E6 i E7. Zasadniczą funkcją budynku jest produkcja elementów do farm wiatrowych. We wschodniej części działki projektuje się budynek wolnostojący hali montażowej E3. W budynku odbywać się będzie końcowy montaż wyrobów.
Pełnomocnikiem inwestora w postępowaniu jest Tomasz Rola z Industria Project. Obecnie decyzja jest nieprawomocna.
RDOŚ w Szczecinie poinformował naszą redakcję, że w sprawie Windar były prowadzone dwa postępowania dwa postępowania zakończone postanowieniami o braku konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko dla przedsięwzięcia pn. „Budowa zakładu do produkcji elementów do farm wiatrowych na fragmencie działki 4/12 na wyspie Ostrów Grabowski”.
Na początku sierpnia informowaliśmy, że do Wojewody Zachodniopomorskiego wpłynął wniosek o pozwolenie na budowę zakładu do produkcji elementów farm wiatrowych w Szczecinie na Ostrowie Grabowskim. Informacje potwierdził Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie w odpowiedzi na pytania naszej redakcji.
Windar Polska spółka z o.o. podpisała w styczniu 2024 r. z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA umowę na dzierżawę terenów portowych, na których powstanie zakład. W październiku 2023 r. zawarta została przedwstępna umowę dzierżawy.
Aktualizacja 30.09.2024, 00:12: Dodanie odpowiedzi od RDOŚ w Szczecinie
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.