W ubiegłym tygodniu Sejm Litwy (Seimas) uchwalił nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, które zmieniają zasady przeprowadzania aukcji dla morskich farm wiatrowych na Litwie.
O planach zmian w regulacjach dotyczący morskiej energetyki wiatrowej informowaliśmy TUTAJ. Zgodnie z uchwalonymi przepisami, aukcja będzie mogła zostać rozstrzygnięta w przypadku wpłynięcia tylko jednej oferty, a nie jak dotychczas – co najmniej dwóch. Zmiany dotyczą również ceny sprzedaży energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych – będzie corocznie przeliczana z uwzględnieniem zmian rynkowych, przy jednoczesnej zmianie wysokości wsparcia ze strony państwa. Ponadto oferenci, którzy będą chcieli dokonać rejestracji do uczestnictwa w aukcji, będą mieli więcej czasu na dokonanie formalności. Termin tern został wydłużony z 90 do 120 dni po terminie ogłoszenia aukcji.
Za przyjęciem ustawy głosowało 78 parlamentarzystów, 5 było przeciw, a 29 wstrzymało się od głosu.
Przypomnijmy, że w połowie kwietnia 2024 r. Litwa anulowała drugą aukcję na budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy 700 MW. W wymaganym terminie 14 kwietnia 2024 r. zgłosił się do niej tylko jeden deweloper – Ignitis Renewables. W ramach aukcji został zastosowany model CfD (kontrakt różnicowy). Deweloperzy mogli składać oferty w przedziale od 64,31 euro/MWh do 107,18 euro/MWh.
Zgodnie z dotychczas prawem obowiązującym na Litwie, aby rozstrzygnięcie aukcji było możliwe, niezbędne jest złożenie co najmniej dwóch ofert. Przedstawiciele rządu Litwy wskazywali, że Litwa nie może opóźnić uruchomienia drugiej aukcji na morską energetykę wiatrową ze względu na napiętą sytuację geopolityczną w regionie i rosnącą niechęć inwestorów do rozwijania projektów na Litwie.
Według doniesień mediów litewskich, aukcja mogłaby zostać przeprowadzona na początku 2025 r., a złożenia ponownie oferty nie wyklucza Ignitis Renewables. Przypomnijmy, że spółka wygrała pierwszą aukcję.
Litwa planuje budowę dwóch morskich farm wiatrowych o mocy około 1,4 GW, które mają zostać uruchomione w wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim w pobliżu Połągi w 2028 r. Instalacje mają łącznie produkować do 6 TWh energii elektrycznej rocznie, a także przyciągną prawie 3 mld euro inwestycji i stworzą co najmniej 1300 nowych miejsc pracy.
Do realizacji programu rozwoju morskich farm wiatrowych przygotowują się litewskie porty. W marcu br. litewski Port w Kłajpedzie ogłosił przetarg na pierwsze prace pogłębieniowe, a także rekonstrukcję nabrzeży, które będą wykorzystywane na realizację projektów morskich farm wiatrowych na Litwie oraz w regionie Morza Bałtyckiego.
Źródło: Delfi, własne
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.