Polenergia zakończyła przygotowania do aukcji offshore na Litwie

Polska Grupa Polenergia poinformowała o zakończeniu prac związanych z przygotowaniem do aukcji związanej z projektem morskiej farmy wiatrowej na Litwie. Tym samym zakończyła współpracę z litewską spółką Modus Energy w tym obszarze.

Zarząd spółki Polenergia S.A. poinformował, że 28 lipca 2023 r. podjął decyzję o zakończeniu prac mających na celu „przygotowanie do aukcji projektu farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim w regionie litewskiego morza terytorialnego lub wyłącznej strefy ekonomicznej Republiki Litewskiej, którego zgłoszenie było rozważane w kontekście aukcji dotyczącej morskiej energetyki wiatrowej na Litwie zaplanowanej na drugą połowę bieżącego roku”.

Inwestor podjął decyzję m.in. po dokonaniu analizy opłacalności ekonomicznej projektu „w świetle opublikowanych parametrów dot. planowanej aukcji (w tym maksymalnej ceny transakcyjnej ogłoszonej przez Krajowy Urząd Regulacji Energetyki (NERC) 13 lipca 2023 r.)”. Ponadto przeprowadził konsultacje i uzgodnienia z litewską spółką Modus Energy AB (działającą pod marką Green Genius), która miała pełnić rolę partnera lokalnego.

-Tym samym strony uzgodniły, że współpraca w tym obszarze została zakończona – czytamy w komunikacie.

Polski inwestor nie wykluczył dalszego udziału na rynku litewskim.

-Spółka będzie nadal analizować potencjalne możliwości inwestycyjne i biznesowe na rynku litewskim – poinformowała Polenergia.

Do 2030 r. Litwa planuje budowę dwóch morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy 1,4 GW, które zapewnią połowę obecnego zużycia energii elektrycznej na Litwie. Całkowity potencjał szacuje się na 4,5 GW do 2050 r. Obecnie w przygotowaniu jest Narodowa Strategii Niezależności Energetycznej, która ma uwzględnić nowe cele dla offshore wind na Litwie.

W czerwcu informowaliśmy, że zakończyła się pierwsza faza aukcji dotyczącej pierwszej morskiej farmy wiatrowej na Litwie. Regulator VERT (lit. Valstybinė energetikos reguliavimo taryba, ang. National Energy Regulatory Council) poinformował, że w postepowaniu wystartowało dwóch oferentów poprzez złożenie odpowiedniej dokumentacji. Wyrazili oni zamiar budowy morskiej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim o mocy wytwórczej do 700 MW. Według wstępnych informacji spółki Ignitis Renewables i Ocean Winds są tymczasowymi zwycięzcami litewskiej aukcji dotyczącej pierwszej morskiej farmy wiatrowej na wodach Morza Bałtyckiego. Zwycięzca aukcji zostanie oficjalnie ogłoszony po zakończeniu procedur związanych z przeanalizowaniem zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego. Polski koncern Orlen potwierdził naszej redakcji, że ofertę w aukcji złożyła też spółka ORLEN Neptūnas.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy OffshoreWindPoland.pl

Strona główna » Polenergia zakończyła przygotowania do aukcji offshore na Litwie