W Świnoujściu powstanie klasa profilowana pod patronatem Orlenu

Polski koncern Orlen planuje budowę portu instalacyjnego w Świnoujściu. Już dziś podejmuje działania mające na celu przygotowanie odpowiednich kadr do obsługi nowoczesnej infrastruktury. W tym celu podpisał porozumienie z lokalną szkołą. W planie jest objęcie profilowanej klasy patronatem Orlenu.

Na łamach naszego portalu informowaliśmy, że Grupa Orlen nawiązała współpracę z Zespołem Szkół Morskich im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu. List intencyjny został podpisany przez przedstawiciela ORLEN Neptun oraz placówki edukacyjnej podczas Kongresu Morskiego z inicjatywy Ministra Infrastruktury jako ministra właściwego ds. gospodarki morskiej.

Cele współpracy

W ramach porozumienia spółki PKN Orlen i Orlen Neptun będą dążyć do organizacji praktyk i staży na obiektach będących w ich władaniu, organizowaniu lekcji pokazowych, wykładów, wizyt studyjnych i innych aktywności mogących wzbogacić wiedzę uczniów jak i pracowników dydaktycznych. Zobowiązano się do współpracy z partnerami sygnatariusza, w szczególnie w zakresie morskiej
energetyki wiatrowej.

Z kolei Zespół Szkół Morskich im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu będzie dążył – jak czytamy w liście intencyjnym – do utworzenia profilowanej klasy pod patronatem PKN Orlen S.A., oraz do aktywnego zachęcania uczniów do praktycznego rozwijania wiedzy i umiejętności w dziedzinach będących priorytetowymi dla PKN Orlen. Przewiduje się też rozszerzenie oferty dydaktycznej zwłaszcza w kierunkach związanych z energetyką odnawialną.

– Liczymy na to, że poza kadrami typowo logistycznymi uda nam się wypracować jakiś model kształcenia, może na przyszłość techników w branżach związanych bardziej z offshorem – zaznaczył Jarosław Trybuchowicz, prezes Zarządu Orlen Neptun, w rozmowie z TVP3.

Na przełomie 2024 i 2025 r. w porcie Świnoujście rozpocznie pracę pierwszy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie terminali instalacyjnych dla morskich farm wiatrowych. Umowę na dzierżawę portowych terenów podpisano jesienią 2022 r. Zgodnie z harmonogramem budowa terminalu ruszy jeszcze w 2023 r. Zdolność operacyjną terminal osiągnie na przełomie 2024 i 2025 r. Obecnie trwają prace rozbiórkowe przygotowujące teren do rozpoczęcia budowy.

Źródło: ZSM w Świnoujściu, TVP3

Zostaw komentarz

Strona główna » W Świnoujściu powstanie klasa profilowana pod patronatem Orlenu