Prace konstrukcyjno-budowlane realizowana w ramach projektu lądowej stacji elektroenergetycznej w Choczewie zbliżają się do końca. Wkrótce rozpocznie się montaż kluczowych elementów stacji. Inwestycja umożliwi odebranie energii wytwarzanej na morzu przez farmę wiatrową Baltic Power.
Budowa stacji ruszyła pod koniec maja 2023 r. Za projekt, budowę oraz dostarczenie niezbędnych komponentów do lądowej stacji elektroenergetycznej odpowiada konsorcjum firm GE i Enprom. GE wykonał projekt instalacji elektrycznej oraz dostarczy komponenty elektroenergetyczne wysokiego napięcia. Enprom, jedna z czołowych polskich firm budownictwa elektroenergetycznego, przygotowała projekt i odpowiada całościowo za budowę stacji.
Jak poinformował Enprom, prace są realizowane zgodnie z harmonogramem. Zakończone zostały prace wykończeniowe budynku technologicznego oraz budynku pomocniczego. Rozpoczęto również montaż rozdzielnicy w budynku GIS230 (GIS, Gas Insulated Switchgear – technologia, w której izolatorem zamiast powietrza jest sześciofluorek siarki). Prowadzone są również prace fundamentowe pod ostatni już budynek stacji, w którym znajdzie się w nim kompensator STATCOM. Trwa również posadawianie fundamentów pod konstrukcje niskie oraz kontynuujemy montaż kanałów kablowych.
Według Enprom budowy dróg wewnętrznych wyprzedzają harmonogram, co ma pomóc przygotować się na dostawy największych elementów: transformatorów i dławików. Jak zapowiada spółka, wkrótce rozpocznie się montaż kluczowych elementów stacji.
Morska farma wiatrowa Baltic Power to zaawansowany projekt morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Będzie ja tworzyło 76 turbin o jednostkowej mocy 15 MW i wysokości ponad 200 metrów pracujących na obszarze ok. 130 km2. Farma zostanie zlokalizowana około 23 km od brzegu, na wysokości Choczewa oraz Łeby i pokrywać 3% krajowego zapotrzebowania na energię.
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.