Oto lista najpopularniejszych wiadomości tygodnia na temat morskiej energetyki wiatrowej, które pojawiły się na łamach OffshoreWindPoland.pl. Zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem.
1.Windar zbuduje fabrykę wież wiatrowych w Szczecinie
Hiszpańska spółka Windar Renovables zbuduje w porcie w Szczecinie zakład, w którym będą powstawać wieże oraz fundamenty turbin dla morskich oraz lądowych farm wiatrowych. Inwestycja szacowana na ok. 70 mln euro ma zostać uruchomiona w 2026 r.
2. Trwa budowa portu instalacyjnego w Świnoujściu
Trwają intensywne prace na miejscu budowy terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Świnoujściu. W ciągu ostatnich miesięcy oczyszczono akwen portu, przeprowadzono niezbędne rozbiórki, przygotowano podbudowę i rozpoczęto budowę budynku warsztatowego i administracyjno-biurowego. Kontynuowane są prace nad przygotowaniem nabrzeży.
3. Budzyński: PIMEW wesprze budowę pozycji krajowych przedsiębiorców
W dniu 11 stycznia 2024 r. w Gdyni odbyło się Walne Zgromadzenie Założycielskie Polskiej Izby Morskiej Energetyki Wiatrowej (PIMEW). Powołanie Izby zostało zainicjowane przez przedstawicieli Polskiej Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej, które docelowo zostanie zastąpione przez nowo tworzoną organizację. O kulisach tworzenia Izby, celach jej funkcjonowania i planach rozwoju mówi w komentarzu dla OffshoreWindPoland.pl Jakub Budzyński, wiceprezes zarządu PTMEW, wybrany na stanowisko prezesa przyszłej Izby.
4. Kable inter-array dla morskich farm wiatrowych Polenergii i Equinora powstaną w Grecji
Należąca do belgijskiego Cenergy Holdings grecka spółka Hellenic Cables, wyprodukuje i dostarczy kable wewnętrzne (ang. inter-array) dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III, projektów realizowanych przez Polenergię i Equinor. Kable zostaną dostarczone w pierwszej połowie 2026 r. Grecy zapewnią również kable eksportowe dla wspomnianych projektów.
5. Ostrowski: W 2024 r. skupimy się na infrastrukturze lądowej i produkcji komponentów dla Baltic Power
Projekt morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, realizowanej wspólnie przez polską Grupę Orlen oraz kanadyjskiego inwestora Northland Power, wchodzi w kolejny etap rozwoju. Jest to obecnie najbardziej zaawansowany projekt offshore wind w Polsce. Piotr Ostrowski, zastępca dyrektora projektu Baltic Power, w komentarzu dla OffshoreWindPoland.pl wskazuje, że miniony 2023 rok dla projektu to przede wszystkim zakończenie fazy planowania i przejście do etapu budowy. – W 2024 roku nasze działania będą skoncentrowane na kontynuacji prac nad infrastrukturą lądową oraz trwającą obecnie produkcją kluczowych komponentów farmy – mówi Ostrowski. Już wkrótce ruszy budowa bazy serwisowej w Łebie.