Oto lista najpopularniejszych wiadomości tygodnia na temat morskiej energetyki wiatrowej, które pojawiły się na łamach OffshoreWindPoland.pl. Zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem.
1. Mazur: Offshore wind jest idealnym partnerem do produkcji zielonego wodoru na dużą skalę
Produkcja bezemisyjnego wodoru na dużą skalę wymaga znacznych wolumenów energii elektrycznej z OZE. Morska energetyka wiatrowa może dostarczać energię w sposób niezawodny i opłacalny, stając się odpowiednim partnerem do produkcji bezemisyjnego wodoru. –RWE w Polsce jest mocno zaangażowane we wspieranie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego, dzięki naszemu pierwszemu projektowi offshore F.E.W. Baltic II o mocy 350 MW. Poszukujemy również dalszych możliwości rozwoju działalności związanej z morską energetyką wiatrową w Polsce i jesteśmy otwarci na strategiczne partnerstwa – w komentarzu dla OffshoreWindPoland.pl mówi Ewa Mazur – Business Development Manager, Offshore Development Nordics, Denmark and Poland w RWE.
2. PGE szuka wykonawcy na badania geologiczne dla przewiertu ląd-morze dla MFW Baltica 1
W przetargu na wykonanie badań geologicznych (w tym geotechnicznych i geofizycznych) oraz dokumentacji wynikowej dla zakresu przewiertu ląd – morze dla MFW Baltica 1 wpłynęły trzy oferty. Na realizację przedsięwzięcia PGE Baltica zaplanowało 16 420 500 zł brutto.
3. Staniewska-Bolesta: Polska jest dla Ørsted jednym ze strategicznych rynków offshore wind
Agata Staniewska-Bolesta, dyrektorka zarządzająca Ørsted Offshore Polska, w komentarzu dla OffshoreWindPoland.pl podsumowuje 2023 r. w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Podkreśla, że przyszłość odnawialnych źródeł energii rysuje się w jasnych barwach i nawet jeśli branża morskiej energetyki wiatrowej boryka się obecnie z wyzwaniami, jej fundamentalna wartość nigdy nie była silniejsza. – Kluczowe jest, aby rządy i przedstawiciele branży współpracowali, by przetrwać obecną burzę i ułatwić przyszłe wdrażanie morskiej energetyki wiatrowej na świecie – mówi przedstawicielka jednego z największych inwestorów w sektorze offshore wind. Ørsted aktualnie prowadzi pogłębioną analizę wszystkich projektów w swoim portfolio.
4. Budowa portu serwisowego w Ustce pozwoli na stworzenie nowych miejsc pracy
W Ustce powstaje baza serwisowa dla projektów morskich farm wiatrowych realizowanych przez PGE i Ørsted. Jak przekonują przedstawiciele polskiego koncernu, budowa portu serwisowego to szansa na powstanie nowych miejsc pracy w Ustce. Jednocześnie zapewniają, że inwestycja nie będzie miała negatywnego wpływu na środowisko.
5. Kostrzewa: W 2024 roku planujemy zakończenie kontraktacji oraz podjęcie finalnej decyzji inwestycyjnej
Kacper Kostrzewa, dyrektor projektu BC-Wind spółki Ocean Winds w Polsce, podsumowuje w komentarzu dla OffshoreWindPoland.pl działania inwestora w 2023 r. W realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej osiągnął kilka kamieni milowych. W 2024 r. planuje m.in. zakończenie kontraktacji. – 2024 rok będzie dla Ocean Winds bardzo ważny, gdyż planujemy zakończenie kontraktacji kluczowych dostawców komponentów morskiej farmy wiatrowej oraz podjęcie tzw. finalnej decyzji inwestycyjnej (FID) – informuje przedstawiciel inwestora.