Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wraz z koncernem Orlen uruchomiły trzecią edycję konkursu NEON z budżetem niemal 200 mln zł, którego celem jest stymulowanie rozwoju innowacyjnych rozwiązań w trzech kluczowych obszarach: dekarbonizacji, cyfryzacji i gospodarce obiegu zamkniętego. Nabór wniosków potrwa do 30 czerwca 2025 roku.
Program, ukierunkowany na wsparcie nowych lub udoskonalonych systemów i technologii, wprowadza w obecnej edycji istotne zmiany wychodzące naprzeciw oczekiwaniom rynku. Wśród 11 zagadnień badawczych szczególną uwagę zwracają dwa obszary dedykowane bezpośrednio sektorowi energetyki wiatrowej:
Innowacyjne systemy monitoringu i predykcji stanu turbiny – narzędzie do optymalizacji prac konserwacyjnych i przeglądów lądowych i morskich farm wiatrowych poprzez zastosowanie inteligentnych systemów monitoringu i diagnostyki morskich turbin wiatrowych.
Innowacyjne systemy monitoringu i predykcji produktywności turbiny – narzędzie do celów bilansowania energii produkowanej przez farmy wiatrowe i zagospodarowania nadwyżki energii w formie magazynowania lub produkcji zielonego wodoru.
Program obejmuje również szereg innych zagadnień pośrednio związanych z sektorem wiatrowym, w tym technologie produkcji zielonego wodoru, który może być wytwarzany przy wykorzystaniu nadwyżek energii z farm wiatrowych, a także innowacyjne rozwiązania w zakresie dekarbonizacji i efektywności energetycznej.
„Zależy nam na tym, aby innowacyjne rozwiązania, które przyczynią się do neutralności emisyjnej oraz poprawy bezpieczeństwa, zostały wdrożone. Liczymy na to, że efekty projektów wesprą również cyfryzację istotnych procesów w przemyśle rafineryjno-petrochemicznym” – podkreślił prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, dyrektor NCBR.
Nowa formuła konkursu wprowadza korzystne zmiany dla potencjalnych wnioskodawców – wdrożenie rezultatu projektu nie jest już obowiązkowe po stronie wykonawcy, gdyż za implementację odpowiada Orlen który dodatkowo zobowiązuje się do zapłaty za prawa intelektualne wnoszone do projektu, jeśli okaże się to niezbędne do dalszego rozwijania wypracowanych technologii.