Prototyp turbiny V236-15.0 MW z nowym rekordem

Duński producent Vestas poinformował, że prototypowa turbina wiatrowa V236-15.0 MW osiągnęła rekord produkcji bezemisyjnej energii w ciągu doby – wyniósł dokładnie 363 MWh. Taki rodzaj generatorów będzie instalowany na polskich wodach Morza Bałtyckiego.

O nowym rekordzie poinformował duński producent na profilu Linkedin. Prototyp turbiny został zainstalowany w krajowym centrum testowym dużych turbin wiatrowych Østerild w zachodniej Jutlandii w Danii w grudniu 2022 r. Od tego czasu turbina przeszła szeroko zakrojony program testów i weryfikacji.

Jesper Uth, starszy dyrektor ds. testów i walidacji w Vestas poinformował, że kampania testowa będzie kontynuowana. Celem producenta jest uzyskanie niezbędnych certyfikatów oraz dalsze testowanie turbiny.

Zgodnie ze specyfikacją turbiny zainstalowanej w Østerild, powierzchnia omiatana wirnikiem turbozespołu wiatrowego wynosi 43 742 m2 przy długości łopat 115,5 m. Współczynnik wydajności sięga ponad 60%. Cykl życia ma sięgać 30 lat. Zgodnie z założeniami, turbina ma produkować rocznie ok. 80 GWh energii.

Źródło: Vestas

Od momentu wprowadzenia turbiny na rynek Vestas zabezpieczył umowy na dostawy (jako preferowany dostawca) obejmujące projekty o mocy ponad 10 GW.

-W całym łańcuchu wartości Vestas przygotowujemy się do realizacji projektów komercyjnych z produkcją seryjną zaplanowaną na 2024 r. – informuje producent.

Na początku lipca informowaliśmy, że duński Cadeler podpisał umowę z inwestorem Baltic Power (joint venture Orlenu i Northland Power) na instalację 76 morskich turbin wiatrowych Vestas 15MW na polskim Morzu Bałtyckim. Wartość kontraktu to 68-85 mln euro, który jest ostatecznym potwierdzeniem umowy rezerwacyjnej z lipca 2022 r. Vestas dostarczy turbiny i będzie to jeden z pierwszych przypadków wykorzystania nowego modelu turbin V236-15.0 MW na skalę komercyjną. W sierpniu Vestas podpisał warunkową umowę na dostawę turbin dla projektu Baltic Power.

Zostaw komentarz

Strona główna » Prototyp turbiny V236-15.0 MW z nowym rekordem