Vestas sygnował warunkową umowę na dostawę turbin dla Baltic Power

Czołowy producent turbin wiatrowych Vestas podpisał warunkową umowę na dostawę turbin dla projektu Baltic Power o przewidywanej mocy do 1,2 GW w Polsce.

Spółka Vestas Wind Systems poinformowała 10 sierpnia, że „jeśli umowa przełoży się na wiążące i bezwarunkowe zamówienie”, będzie komunikowała w tej sprawie.

Dziś Orlen poinformował, że Rada Nadzorcza spółki Orlen S.A. podjęła uchwałę w sprawie warunkowej decyzji inwestycyjnej w zakresie uruchomienia fazy budowy projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Rozpoczęcie budowy morskiej farmy wiatrowej planowane jest w 2023 r.

Farma wiatrowa Baltic Power będzie wykorzystywać 76 turbin o mocy 15 MW każda, dostarczonych przez firmę Vestas. To obecnie jedne z najnowocześniejszych turbin dostępnych na rynku, a farma Baltic Power będzie jedną z pierwszych na świecie, gdzie zostaną one zainstalowane. Współpraca z Vestas obejmuje dostarczenie i instalację turbin oraz zapewnienie ich pełnego serwisu przez okres do 15 lat. Ponadto firma, dostrzegając potencjał dalszego rozwoju projektów offshore wind realizowanych w Polsce, podjęła decyzję o zlokalizowaniu w Szczecinie nowej fabryki elementów turbin morskich farm wiatrowych. 

76 jednostek zostanie zainstalowanych przez firmę Cadeler, która w lipcu podpisała wiążącą umowę.

W ubiegłym roku Orlen podjął decyzję o budowie pierwszego na polskim morzu terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Terminal powstanie w Porcie Świnoujście i będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power wykorzysta 76 nowoczesnych turbin o mocy 15 MW firmy Vestas, których elementy będą produkowane w nowej fabryce w Szczecinie. Fabryka turbin, która zatrudni nawet 700 osób, zostanie ukończona w 2024 roku, natomiast terminal instalacyjny Grupy ORLEN w Porcie Świnoujście rozpocznie pracę w 2025 roku

Zostaw komentarz

Strona główna » Vestas sygnował warunkową umowę na dostawę turbin dla Baltic Power