Prezentacja CTV w Ustce. Tu planowana jest baza dla FEW Baltic II

W piątek, 22 września br., burmistrz Ustki Jacek Maniszewski oraz przedstawiciele środowiska rybackiego, stoczni i portu, mieli okazję obejrzeć jednostkę CTV, która zacumowała przy nabrzeżu władysławowskim usteckiego portu, z pomocą którego niemiecki inwestor RWE planuje w przyszłości prowadzić prace serwisowe.

RWE zamierza wykorzystać port w Ustce jako bazę operacyjną i serwisową dla FEW Baltic II, swojej pierwszej morskiej farmy wiatrowej na polskich wodach Bałtyku.

Co ciekawe firma, która ma długoletnie doświadczenie w serwisowaniu turbin, korzysta przede wszystkim z lokalnych zasobów portu: członkami załogi zostają najczęściej rybacy (doświadczeni w manewrowaniu mniejszymi łodziami), a zapleczem techniczno-bytowym są miejscowe przedsiębiorstwa tj. stocznie, warsztaty naprawcze, obiekty noclegowe i gastronomiczne.

Firmy RWE i FRS Windcat Polska zaprezentowały przedstawicielom Miasta jednostkę Hydrocat 55 – jeden z pierwszych na świecie dwupaliwowych statków do transportu załogi (CTV). Jest to jednostka dwupaliwowa, zasilana paliwem żeglugowym MGO, która może być także napędzana wodorem, co pozwala znacząco obniżyć emisję CO2.– Morska energetyka wiatrowa ma kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej w Polsce. Ustka, jako miasto portowe odegra istotną rolę na etapie budowy i eksploatacji projektów offshore na Bałtyku. Wizyta zorganizowana przez RWE dowiodła, że nasz port jest gotowy do obsługi morskich farm wiatrowych – podsumował spotkanie burmistrz Maniszewski.

Wizyta zorganizowana przez RWE była okazją do testowego cumowania przy Nabrzeżu Władysławowskim i dowiodła, że port jest gotowy do obsługi morskich farm wiatrowych – informuje inwestor.

Projekt FEW Baltic II zlokalizowany jest na północ od Ławicy Słupskiej, w wyłącznej strefie ekonomicznej w środkowej części polskiego Morza Bałtyckiego. Przy planowanej mocy zainstalowanej wynoszącej 350 MW, farma wiatrowa będzie w stanie wyprodukować wystarczającą ilość zielonej energii, aby zasilać około 350 tys. gospodarstw domowych. Kontynuujemy rozwój projektu. Prace są w toku a jego oddanie do użytku spodziewane jest pod koniec tej dekady.

Źródło: RWE, Urząd Miasta Ustka

Zostaw komentarz

Strona główna » Prezentacja CTV w Ustce. Tu planowana jest baza dla FEW Baltic II