Powstała spółka JV, która zbuduje pierwszą morską farmę wiatrową na Litwie

Litewski inwestor Ignitis Renewables wraz ze swoim strategicznym partnerem Ocean Winds powołał ,,Offshore wind farm 1″, spółkę joint-venture (JV), która będzie odpowiedzialna za budowę pierwszej morskiej farmy wiatrowej na Litwie. Wniosek o rejestrację zostały złożony we wtorek.

51% udziałów w spółce będzie posiadał Ignitis Renewables, spółka zależna Grupy Ignitis. Pozostałe 49% akcji kontrolowana przez Ocean Winds, spółka OW Offshore S.L. Na czele jej czele stanie Vytautas Rimas, dyrektor ds. rozwoju zagranicznego w Ignitis Group.

W październiku 2023 r. Państwowa Rada Regulacji Energetyki ostatecznie potwierdziła, że spółki Ignitis i Ocean Winds zwyciężyły w aukcji dla pierwszej elektrowni wiatrowej na Litwie inwestorzy musieli zapłacić 20 mln euro za rozwój projektu, którego wartość jest szacowana na ok. 1,8 mld euro. Od tego czasu spółki miały trzy miesiące na założenie spółki joint-venture. Otrzyma ona pozwolenie na budowę i eksploatację morskiej farmy wiatrowej na okres 41 lat.

Celem Litwy jest budowa dwóch farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim do 2030 r., każda o mocy 700 MW. Pierwsza farma wiatrowa obejmie powierzchnię 120 km2. Obszar jest zlokalizowany co najmniej 37 km od wybrzeża, a odległość do portu w Kłajpedzie wynosi około 60 km. Głębokość wód waha się na poziomie od 28 do 48 metrów, a cały obszar mieści się w strefie średniej rocznej prędkości wiatru 9-10 m/s. Potencjalna liczba turbin wiatrowych wyniesie od 35 do 50, przy maksymalnej wysokości około 300-350 metrów. Ostateczne parametry będą zależeć od wyników badań, oceny oddziaływania na środowisko, zastosowanych technologii i innych warunków. Według założeń farma powinna zostać uruchomiona między 2028 a 2030 r.

Źródło: Verslo Zinios, własne

Zostaw komentarz

Strona główna » Powstała spółka JV, która zbuduje pierwszą morską farmę wiatrową na Litwie