Duński inwestor Ørsted poinformował o wycofaniu się z umowy na sprzedaż energii elektrycznej z planowanej morskiej farmy wiatrowej Skipjack Wind o mocy 966 MW jaka miała powstać na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Decyzję koncern tłumaczy zmianą warunków ekonomicznych, w tym dotyczących inflacji, stóp procentowych i zakłóceń w łańcuchu dostaw.
Decyzja została podjęta po konsultacjach ze stanem Maryland, które wcześniej zatwierdził realizację projektów Skipjack 1 i 2. Spółka zamierza kontynuować rozwój i uzyskiwanie pozwoleń dla połączonego projektu, w tym przedłożenie zaktualizowanego planu budowy i eksploatacji do Biura Zarządzania Energią Oceaniczną (BOEM) należące do Departamentu Spraw Wewnętrznych
Jak wskazuje duński koncern, obecna sytuacja na rynku uniemożliwia realizację projektu, ponieważ planowane przychody w ramach mechanizmu OREC (Offshore Renewable Energy Certificate) nie były dostosowane do rosnących kosztów inwestycji. W tym kontekście wskazuje na inflację, wysokie stopy procentowe i ograniczenia w łańcuchach dostaw.
– Badając najlepszą ścieżkę rozwoju projektu Skipjack Wind, przewidujemy kilka możliwości i będziemy oceniać każdą z nich, gdy tylko stanie się ona możliwa. Będziemy nadal realizować kamienie milowe rozwoju Skipjack Wind, w tym plan budowy i eksploatacji – stwierdził David Hardy, wiceprezes wykonawczy i dyrektor generalny regionu obu Ameryk w Ørsted.
Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku Ørsted podjął decyzję o wycofaniu się z realizacji i wstrzymaniu prac przy projektach morskich farm wiatrowych Ocean Wind 1 i 2 rozwijanych u wybrzeży amerykańskiego stanu New Jersey o mocy odpowiednio 1176 i 1148 MW. Wówczas duński koncern podobnie jak Equinor tłumaczył decyzję względami ekonomicznymi i problemami w związanymi z łańcuchem dostaw.
Ørsted kontynuuje inwestycje w pozostałe projektów morskich farm wiatrowych w USA, w tym South Fork Wind u wybrzeży stanu Nowy Jork, która ma osiągnąć pełną operacyjność w nadchodzących tygodniach stając się pierwszą morską farma wiatrowa na skalę komercyjną uruchomioną w USA.
Polska pozostaje rynkiem strategicznym
Agata Staniewska-Bolesta, dyrektorka zarządzająca Ørsted Offshore Polska, w komentarzu dla OffshoreWindPoland.pl informowała, że Ørsted aktualnie prowadzi pogłębioną analizę wszystkich projektów w swoim portfolio.
-Jako firma odpowiedzialna społecznie i posiadająca zobowiązania wobec inwestorów, chcemy realizować projekty, które będą przynosić oczekiwaną wartość dla wszystkich interesariuszy w długoterminowej perspektywie – podkreślała.
Dodała, że Polska jest dla inwestora jednym ze strategicznych rynków.