PGE i Ørsted podpisały umowę na produkcję i dostawę kolejnej części dodatkowych konstrukcji stalowych dla fundamentów (tzw. secondary steel) morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Zgodnie z kontraktem, podwieszane platformy wewnętrzne dostarczy firma Smulders, a produkcja tych elementów będzie realizowana w Polsce – w Żarach (województwo lubuskie), natomiast montaż i finalne doposażenie zostanie zrealizowane w Świnoujściu.
Dodatkowe konstrukcje stalowe pełnią istotną funkcję w farmach wiatrowych, umożliwiając ekipom operacyjnym dostęp do turbin wiatrowych oraz skrzyń rozdzielczych w celu przeprowadzania niezbędnych interwencji technicznych.
„Podpisana właśnie umowa to dobre wieści dla coraz dynamiczniej rozwijającego się krajowego łańcucha dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Produkcja kluczowych elementów niezbędnych do budowy, a następnie bezpiecznej eksploatacji morskiej farmy wiatrowej, będzie realizowana w kraju – w województwie lubuskim i na Pomorzu. Niezmiennie, istotnym celem działalności inwestycyjnej PGE jest sukcesywne zwiększanie poziomu local content w prowadzonych przez nas projektach,” powiedział Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica.
Ulrik Lange, wiceprezydent i dyrektor zarządzający projektu Baltica 2 w Ørsted, podkreślił, że morska energetyka wiatrowa stanowi szansę dla rozwoju przemysłu zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Zaznaczył, że choć Polska jest nowym rynkiem dla offshore, to już teraz local content wynosi około 20%, co potwierdza dobrą dynamikę udziału polskich firm w tym sektorze.
Smulders, firma należąca do Eiffage Métal, jest multidyscyplinarnym przedsiębiorstwem budowlanym zatrudniającym ponad 2000 pracowników w oddziałach w Polsce, Belgii, Holandii i Wielkiej Brytanii. W Polsce firma zatrudnia około 700 osób, a jej zakłady produkcyjne znajdują się w województwach lubuskim i opolskim.
Projekt Baltica 2 wszedł w tym roku w fazę budowy na morzu. Niebawem rozpoczną się prace przygotowujące dno morskie do posadowienia fundamentów i ułożenia podmorskich kabli. Od połowy 2024 roku trwa już budowa lądowej infrastruktury przyłączeniowej w gminie Choczewo.
Inwestorzy – PGE i Ørsted – podjęli już ostateczną decyzję inwestycyjną dla projektu i rozpoczęli procesy realizacyjne. Mają zakontraktowane kluczowe komponenty niezbędne do rozpoczęcia budowy, a także podpisane wszystkie umowy dotyczące instalacji – fundamentów, kabli, turbin i morskich stacji transformatorowych. Partnerzy posiadają wszystkie niezbędne pozwolenia budowlane.
Dzięki 107 turbinom o łącznej mocy 1,5 GW, morska farma wiatrowa Baltica 2 znacząco przyczyni się do transformacji polskiej energetyki.
Morska energetyka wiatrowa jako filar polskiej transformacji energetycznej
Rozwój morskiej energetyki wiatrowej stanowi jeden z kluczowych filarów transformacji energetycznej Polski. Projekty takie jak Baltica 2 nie tylko przyczyniają się do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie energetycznym, ale również stymulują rozwój lokalnego przemysłu i tworzenie nowych miejsc pracy.
Zaangażowanie polskich firm w łańcuch dostaw dla projektów offshore wind ma strategiczne znaczenie dla gospodarki. Produkcja komponentów w krajowych zakładach zwiększa wartość dodaną inwestycji, wspiera transfer technologii i know-how oraz umożliwia polskim przedsiębiorstwom zdobycie doświadczenia w dynamicznie rozwijającym się sektorze.
Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku, ze względu na stabilne warunki wiatrowe, mają szczególnie korzystne warunki do produkcji energii elektrycznej. Wysoka wydajność tych instalacji przekłada się na konkurencyjność cenową wytwarzanej energii, co w długim terminie może przyczynić się do obniżenia kosztów energii dla gospodarki i konsumentów, jednocześnie redukując emisję gazów cieplarnianych związaną z produkcją energii elektrycznej.