Nowela ustawy offshore skierowana do drugiego czytania w Sejmie

Sejmowa Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych w pierwszym czytaniu pozytywnie zaopiniowała projekt nowelizacji ustawy o promowaniu energii z morskich farm wiatrowych, która da możliwość – w drodze rozporządzenia – zróżnicowania ceny maksymalnej w ofertach aukcyjnych wytwórców dla poszczególnych grup takich projektów.

Projekt pozwoli Ministrowi Klimatu i Środowiska wydać rozporządzenie, w którym będą mogły zostać ustalona zróżnicowana cena maksymalna dla „różnych obszarów, grupy obszarów lub grup obszarów morskich farm wiatrowych”. Z projektu rozporządzenia wynika, że będą wskazana trzy poziomy takiej ceny. Rozwiązanie pozwoli na dokładniejsze odzwierciedlenie charakterystyki poszczególnych projektów lub ich grup i zminimalizuje jednocześnie koszty dla odbiorców końcowych.

Wydanie rozporządzenia będzie poprzedzone zasięgnięciem opinii ministra właściwego do spraw aktywów państwowych oraz ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

Jak wskazał Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska, projekt ustawy jest ,,pilny” ze względu na konieczność nowelizacji rozporządzenia w sprawie ceny maksymalnej, który jest kluczowy dla spełnienia wymagań KPO i wypłaty kolejnych transz środków unijnych.

– Mamy różne odległości, głębokości, obszary wietrzności, warunki geologiczne. Różnice występują nie tylko pomiędzy ławicami, ale również pomiędzy obszarami zlokalizowanymi na tej samej Ławicy. Dlatego cena maksymalna powinna być różna. Nie zawsze będzie satysfakcjonująca i na tym samym poziomie wyznaczona dla wszystkich wytwórców, co przełoży się bezpośrednio na rachunki dla odbiorców końcowych – powiedział wiceszef resortu.

Jak wskazał wiceminister Motyka, realizacja projektów nie może odbywać się kosztem wysokich cen energii dla nabywców energii.

– Wytwórcy wskazywali różną wysokość ceny maksymalnej. W etapie konsultacji rozporządzenia odbieraliśmy różne sygnały i wnioski. Ze względu na różnice związane z głębokością danej inwestycji, głębokością położenia kabli, z odległością od brzegu, cena maksymalna dla różnych wytwórców powinna zostać ukształtowana na różnych poziomie. De facto ustawa taką możliwość daje – powiedział wiceminister Motyka.

Według ministra brak optymalizacji ceny maksymalnej mogłoby doprowadzić do sytuacji, w której dana aukcja na morskie farmy wiatrowe może się nie odbyć. Jak podkreślił wiceminister Motyka. resort klimatu i środowiska chce, aby ustawa weszła w życie jeszcze w tym roku, co umożliwi sprawną realizację inwestycji w morskie farmy wiatrowe. W trakcie dyskusji wiceszef MKiŚ wskazał, że ze względu na pilność projektu zamierza wystąpić do Marszałka Sejmu o skrócenie terminu między pierwszym a drugim czytaniem projektu ustawy. Taką możliwość przewiduje regulamin Sejmu.

W posiedzeniu wzięli też udział przedstawiciele branży energetyki wiatrowej.

– Mówimy o wielkich projektach, szacujemy 300 mld zł jest warte te 18 GW, więc jest nad czym pracować – dodał Piotr Czopek, dyrektor ds. Regulacji w Polskim Stowarzyszeniu Energetyki Wiatrowej (PSEW).

W trakcie dyskusji poruszony temat wpływu instalacji offshore wind na bezpieczeństwa państwa.

Ministerstwo Obrony Narodowej jest włączone w prace zarówno nad tą ustawą jak i drugą (nowelizację ustawy offshore – UD 162 – przyp. red.), aby nie dochodziło do sytuacji tak jak np. w Szwecji. To jest oczywiście nieporównywalna sytuacja w stosunku do Polski […] – mówił Motyka.

„Szwedzi ewidentnie problem między własnymi resortami nie rozwiązali. My go rozwiązujemy poprzez włączenie MON w kwestie tego, jak można wykorzystać infrastrukturę energetyczną najbardziej wysuniętą na północ, która może służyć bezpieczeństwu, a jednocześnie żeby była odpowiednio zagospodarowana przez ten resort”.

Zwrócił uwagę, że w kolejnej nowelizacji ustawy offshore (UD 162) MKiŚ będzie podnosiło kwestie związane ze strefami ochronnymi wokół farm, na co zwraca uwagę MON, a także odpowiedniego zabezpieczenia kabli podmorskich. W jego opinii może to w przyszłości wpłynąć na koszt inwestycyjny tych projektów.

W sprawozdaniu z posiedzenia komisji z dnia 22 listopada 2024 r. posłowie wnieśli o uchwalenie ustawy z druku nr 811 bez poprawek.

Zostaw komentarz

Strona główna » Nowela ustawy offshore skierowana do drugiego czytania w Sejmie