W ubiegłym tygodniu Węglokoks S.A. zawarł porozumienie z syndykiem masy upadłościowej w sprawie dzierżawy Huty Częstochowa. To pierwszy etap to pierwszy krok do ratowania zakładu, który w przyszłości może produkować stal niezbędną na rzecz transformacji energetycznej. Huta ma wznowić działalność już w przyszłym roku.
Jak poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych, umowa to początkowy etap porządkowania spraw upadłej spółki i służy w głównej mierze zabezpieczeniu przed dewastacją majątku produkcyjnego w okresie zimowym, wznowieniu produkcji oraz ostatecznemu uregulowaniu spraw właścicielskich.
Do realizacji umowy Węglokoks S.A. powołał spółkę pod nazwą Huta Częstochowa Sp. z o.o., która przejęła obowiązki pracodawcy wobec ponad 900 pracowników upadłej firmy oraz będzie odpowiedzialna za wznowienie produkcji i prowadzenie działalności. Wznowienie produkcji planowane jest na początek przyszłego roku. Jak wskazuje resort aktywów państwowych, dzięki tej umowie Węglokoks zyskuje możliwość wykorzystania potencjału produkcyjnego zakładów w zakresie dostaw półproduktów dla spółek z segmentu stalowego grupy, efektywniejszego zarządzania łańcuchem dostaw i zmniejszeniu uzależnienia od dostawców zewnętrznych.
– To bardzo ważny zakład nie tylko dla Częstochowy, dla Śląska, ale całego polskiego przemysłu, zwłaszcza metalurgicznego. Huta Częstochowa jest bardzo ważnym elementem w łańcuchu dostaw. Stal jest niezbędna zarówno w energetyce, jak i w przemyśle zbrojeniowym – podkreślił Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych.
Polska Agencja Prasowa (PAP) wskazuje w depeszy, że odbiorcami wyrobów z Huty Częstochowa są m.in. budownictwo, energetyka, przemysł maszynowy, stoczniowy, górnictwo. Dodatkowym produktem są prefabrykaty stalowe. Huta może produkować blachy grube do celów militarnych oraz rozwijającej się energetyki wiatrowej.
Jak zaznaczył Kropiwnicki, dzierżawa to jeszcze nie jest docelowe rozwiązanie, ale to otwiera nową perspektywę w funkcjonowaniu zakładu.
– Będziemy wydawać w najbliższych latach ogromne pieniądze na wsparcie przemysłu zbrojeniowego, na transformację energetyczną, której bardzo istotnym elementem są farmy wiatrowe zarówno lądowe, jak i morskie. Potrzeba ogromnej ilości stali, która jest produkowana w Częstochowie. Liczę na to, że kolejne kroki przybliżą nas do tego, że zakład ten stanie się nowoczesnym zakładem metalurgicznym zarówno w Polsce, jak i w Europie – stwierdził wiceminister Kropiwnicki.
Źródło: Ministerstwo Aktywów Państwowych/Polska Agencja Prasowa