Na Uniwersytecie Zielonogórskim otwarto Laboratorium Badań Nieniszczących. To wspólny projekt uczelni i firmy Smulders Projects Poland. Partnerzy podpisali umowę o użyczeniu sprzętu przez Smulders do Laboratorium Badań Nieniszczących.
Obiekt będzie stanowił kluczowe wsparcie dla studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego, umożliwiając im praktyczne zapoznanie się z najnowocześniejszymi metodami testowania i kontroli połączeń nierozłącznych konstrukcji stalowych.
Firma Smulders Projects Poland, której główna siedziba mieści się w Żarach, jest liderem w produkcji wielkogabarytowych konstrukcji stalowych – w tym elementów morskich wież wiatrowych oraz platform wydobywczych. Produkty te, często transportowane do innych oddziałów firmy, są wykorzystywane w ekstremalnych warunkach na morzu, stanowiąc wyzwanie zarówno technologiczne, jak i inżynieryjne.
– Cieszymy się, że nasi studenci będą mogli korzystać z tak specjalistycznych urządzeń. Widzę wiele korzyści dla instytutu z posiadania takiego laboratorium – mówił podczas uroczystego otwarcia laboratorium prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski, Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego.
– Uniwersytet Zielonogórski jest też naturalnym zapleczem dla większości firm w naszym regionie, większości instytucji. Myślę, że Żary i powiat żarski będą dalej też zasilane przez naszych absolwentów – dodał.
Korzyści współpracy widzi również Dieter Weyns, dyrektor Smulders Projects Poland.
– Nasza firma jest dumna, że może brać udział w tej inicjatywie i sponsorować Laboratorium Badań Nieniszczących na Uniwersytecie Zielonogórskim. Mam nadzieję, że będzie ono wspierać obecne i kolejne pokolenia studentów w badaniach i rozwoju naukowym. Zależy nam na wsparciu uczelni w jakości kształcenia. Dziękuję także UZ za dotychczasową owocną współpracę – mówi Weyns.
Laboratorium ma być tym samym łącznikiem pomiędzy światem nauki, a biznesu. Studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego będą mieli do dyspozycji między innymi ultradźwiękowe sondy. Będą one używane głównie na specjalności technologia maszyn. Chodzi o technologie spajane i technologie połączeń nierozłącznych, a nawet technologie montażu.
Źródło: Uniwersytet Zielonogórski