Marzec: Trwają prace przygotowawcze do rozpoczęcia budowy bazy serwisowej w Ustce

Prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Dariusz Marzec poinformował, że obecnie trwają prace przygotowawcze do rozpoczęcia budowy bazy operacyjno-serwisowej w Ustce. Wskazał, że jest to jedna z kluczowych inwestycji polskiego inwestora w ramach realizowanego programu offshore.

Baza serwisowa dla farm budowanych przez spółkę-córkę PGE Baltica zostanie zlokalizowana w zachodniej części usteckiego portu na terenie dawnej przetwórni rybnej. Centrum serwisowe ma służyć bieżącemu monitoringowi farm wiatrowych PGE na Bałtyku oraz planowanym i doraźnym naprawom turbin działających na morzu. Będą stąd wypływać statki z załogami serwisującymi i częściami zamiennymi. PGE Baltica chce też na tym terenie zbudować Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej, w którym m.in. szkoleni będą przyszli serwisanci. Już dziś PGE wspiera lokalne ośrodki edukacyjne.

W tym roku planowane jest ogłoszenie przetargu na generalnego wykonawcę bazy w Ustce.

-Budowa bazy operacyjno-serwisowej w Ustce jest jedną z kluczowych inwestycji PGE w realizacji projektów offshore wind, ale też szansą dla miasta i regionu. To nowe miejsca pracy w trakcie zaplanowanej do 2026 r. budowy bazy, oraz kolejne przy zapewnieniu sprawnej pracy naszych morskich farm wiatrowych po ich uruchomieniu – wskazuje Marzec.

-Obecnie trwają w porcie prace przygotowawcze do rozpoczęcia budowy – informuje przedstawiciel inwestora.

W październiku 2023 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla bazy operacyjno-serwisowej w Ustce, a na początku grudnia 2023 r. ruszyły prace rozbiórkowe na terenie portu.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » Marzec: Trwają prace przygotowawcze do rozpoczęcia budowy bazy serwisowej w Ustce