Finlandia przeprowadzi aukcje dla morskich farm wiatrowych

Wczoraj rząd w Finlandii przyjął uchwałę w sprawie rozpoczęcia procedury aukcyjnej dla morskich farm wiatrowych zlokalizowanych na wodach zarządzanych przez Metsähallitus, fińskiego zarządcę państwowego majątku lądowego i wodnego. Pierwsze aukcje mają zostać przeprowadzone jeszcze w tym roku.  

Farmy mają powstać w regionie Ostrobotni i Ostrobotni Północnej w zachodniej części Finlandii. Aukcje zostaną przeprowadzone w ramach procedury opracowanej w 2021 r.

Metsähallitus wybierze partnerów projektu w drodze aukcji, wydzierżawi teren wybranemu partnerowi i sprzeda prawa do projektu dotyczące zagospodarowania terenu, budowy i produkcji energii elektrycznej. Odpowiedzialność za złożenie wniosku o niezbędne pozwolenia będzie spoczywać na partnerze inwestycji. Maksymalny okres dzierżawy wynosi 50 lat.

Aukcje dla dwóch obszarów (Pyhäjoki/Raahe i Närpes) rozpoczną się jeszcze w tym roku. Dla pozostałych trzech (Siikajoki/Hailuoto, Raahe/Siikajoki i Kristinestad) zostaną rozpoczęte przygotowania do procedur aukcyjnych we współpracy z władzami regionalnymi. Jak przekonuje fiński rząd. aukcje będą przeprowadzone w drodze konkurencyjnego przetargu w taki sposób, aby cały proces był sprawiedliwy, transparentny, bezstronny i neutralny dla konkurencji oraz zapewniał ogólny interes państwa.

Wspomniane obszary morskie znajdują się na obszarach wyznaczonych do produkcji energii wiatrowej zgodnie z planami zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich. Przy wskazaniu lokalizacji wzięto pod uwagę wstępne możliwości podłączenia farm do sieci elektroenergetycznych oraz wpływ na żeglugę handlową, warunki operacyjne sił obronnych i krajobraz.

– Morska energetyka wiatrowa może znacząco zwiększyć generację odnawialnej i bezemisyjnej energii elektrycznej w Finlandii. Projekty te będą promować zieloną transformację i stworzą zupełnie nowy sektor w Finlandii, przyciągną inwestycje międzynarodowe i będą promować cele polityki rządu – mówi minister rolnictwa i leśnictwa Sari Essayah.

Całkowita powierzchnia wspomnianych pięciu obszarów, na których mają powstać morskie farmy wiatrowe wiatrowych, wynosi około 860 km2. Maksymalna moc instalacji ma wynieść ok. 7,5 GW.  Na obszarach można zbudować maksymalnie ok. 500 turbin. Według szacunków fińskiego rządu koszt inwestycji jednej farmy ma wynieść 3-4 mld euro. Dochody z dzierżawy jak i sprzedaży praw do projektów zasilą fiński budżet. Na realizacji inwestycji skorzystają również lokalne samorządu, które będą pobierać podatki od nieruchomości od morskich elektrowni wiatrowych na obszarach wodnych. Budowa farm przyczyni się również do powstania nowych miejsc pracy.

– Przyjęta uchwała jest historyczna i będzie prowadzić Finlandię kierunku silnego wzrostu produkcji czystej energii. Spodziewamy się, że dzięki budowie farm na obszarach objętych procedurą aukcyjną produkcja energii elektrycznej w Finlandii zrośnie o jedną trzecią – przekonuje minister klimatu i środowiska Kai Mykkänen.

Jak informowaliśmy na łamach offshorewindpoland.pl w przeglądzie #offshorewindBALTIC, pod koniec października szef resortu klimatu powołał grupę roboczą, której celem jest znalezienie sposobów na promowanie morskiej energetyki wiatrowej w tym kraju. Równolegle tamtejszy resort gospodarki i pracy podjął działania legislacyjne dotyczące uściślenia zasad budowy farm w wyłącznej strefie ekonomicznej Finlandii.

Ponadto Fingrid, operator sieci przesyłowej w Finlandii, rozpoczął prace nad analizą, która ma pozwolić na wstępne określenie możliwych punktów przyłączenia morskich farm wiatrowych z siecią lądową. Do połowy października 2023 r. Fingrid otrzymał wstępne zapytania o możliwość przyłączenia morskich farm wiatrowych o łącznej mocy blisko 90 GW.

Źródło: Rząd Finlandii

Zostaw komentarz

Strona główna » Finlandia przeprowadzi aukcje dla morskich farm wiatrowych