Enefit Green poszukuje wykonawcy badań geotechnicznych dla MFW Liivi

Estońska spółka Enefit Green zaprosiła do składania ofert na badania geotechniczne na terenie projektu morskiej farmy wiatrowej Liivi.

Zagraniczne media branżowe informują, że zaproszenie zostało opublikowane 8 lipca, a termin składania wniosków wyznaczono na 26 lipca.

Enefit Green planuje budowę morskiej farmy wiatrowej Liivi w Zatoce Ryskiej o mocy do 1 GW, która dostarczałaby do połowy rocznego zużycia energii elektrycznej w Estonii. W zależności od wysokości turbiny wiatrowej i innych parametrów technicznych, farma wiatrowa składałaby się z 50 do 84 turbin, zdolnych do wyprodukowania około 4 TWh zielonej energii elektrycznej. Proponowana lokalizacja morskiej farmy wiatrowej to Zatoka Ryska, 11 km od wyspy Kihnu i 16 km od Häädemeeste. Przewidywany okres budowy morskiej farmy wiatrowej to lata 2028-2030.

Enefit Green nabył projekt od Eesti Energia w marcu 2023 r. W grupie Enefit spółka zależna Enefit Green jest deweloperem energii odnawialnej. Zgodnie z umową o współpracy podpisaną, gdy spółka była notowana na giełdzie w 2021 r., Enefit Green miał prawo nabyć projekt na warunkach rynkowych. Transakcja ta została sfinalizowana w 2023 r. Przejście w ramach grupy nie zmienia zasad rozwoju, a współpraca z lokalnymi społecznościami trwa w tej samej formie.

Analiza rozwiązań technicznych dla farmy wiatrowej w Zatoce Ryskiej została ukończona na początku 2023 r. Projekt koncepcyjny przygotowała międzynarodowa firma inżynieryjno-konsultingowa z wieloletnim doświadczeniem – BLIX Consultancy.

W kwietniu 2024 r. Enefit Green zorganizował dni informacyjne na temat morskiej farmy wiatrowej Liivi w Kihnu i Häädemeeste, podczas których naukowcy z różnych dziedzin przedstawili wpływ farmy wiatrowej na środowisko.

W styczniu 2024 r. estońskie Ministerstwo Klimatu zatwierdziło raport oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ) dla innego projektu Enefit Green w tym kraju, morskiej farmy wiatrowej Hiiu o mocy 1,1 GW , zlokalizowanej około 12 kilometrów na północ od drugiej co do wielkości wyspy Estonii, Hiiumaa. Ministerstwo Klimatu Estonii zatwierdziło raport oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ) projektu morskiej farmy wiatrowej realizowanej przez spółkę Enefit. Urzędnicy nałożyli na inwestora szereg wymogów.

Zgodnie z planem na rzecz energii i klimatu (KPEiK) przekazanym przez Estonię do Komisji Europejskiej, do 2030 r. kraj ten ma posiadać 14 morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 7 GW. Mają one odpowiadać za produkcję 26 TWh energii elektrycznej.

Obszary odpowiednie do rozwoju energetyki wiatrowej zostały określone w estońskim planie zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich i znajdują się w Zatoce Ryskiej, okolicach wyspy Saaremaa i na wybrzeżu Hiiumaa. Potencjał wiatrowy poszczególnych obszarów przedstawia się następująco – okolice Saaremaa 6-13 GW, Kihnu 3-6 GW, Ruhnu – 3-7 GW.

Źródło: offshorewind.biz, własne, Enefit Green

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » Enefit Green poszukuje wykonawcy badań geotechnicznych dla MFW Liivi