Crist Offshore celuje w 30% rynku morskich stacji elektroenergetycznych

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Crist Offshore, spółka z Grupy Crist, podpisała 31 marca umowę z Ocean Winds na projektowanie, budowę i uruchomienie morskiej stacji elektroenergetycznej dla projektu farmy wiatrowej BC-Wind o mocy 390 MW na Morzu Bałtyckim. To pierwszy taki kontrakt polskiej firmy, która do tej pory bezskutecznie ubiegała się o podobne zlecenia ze względu na brak doświadczenia w tym obszarze.

Wcześniej prowadziliśmy rozmowy z polskimi i zagranicznymi deweloperami morskich farm wiatrowych, ale do tej pory bez sukcesów, głównie ze względu na brak doświadczenia. Nasza argumentacja, że dostarczaliśmy już nawet bardziej zaawansowane konstrukcje, jakoś nie trafiała do przekonania partnerów,” powiedział w wywiadzie dla ISBnews Andrzej Czech, członek zarządu Crist Offshore.

Firma planuje ambitny rozwój w tym segmencie rynku. „Nasz wewnętrzny plan jest taki, że do 2030 roku chcielibyśmy osiągnąć realizację jednej stacji elektroenergetycznej rocznie, a docelowo chcielibyśmy być w stanie produkować dwie stacje rocznie” – podkreślił Czech.

Spółka ma doświadczenie w produkcji modułów stalowych dla sektora offshore, jednak stacja elektroenergetyczna o masie około 2 tysięcy ton stanowi zupełnie inną wartość dodaną. Realizacja kontraktu potrwa 2,5 roku i będzie miała znaczący wpływ na przychody przedsiębiorstwa.

Crist Offshore wygrał przetarg mimo konkurencji z doświadczonymi firmami z Europy Zachodniej. W realizacji projektu będą uczestniczyć głównie polscy podwykonawcy, choć za technologie wysokiego napięcia odpowiadać będzie firma Hitachi. Udział polskiego wkładu (local content) w realizacji kontraktu szacowany jest na 60-70%.

Firma zamierza koncentrować się na rynku bałtyckim, choć nie wyklucza działalności na wschodniej części Morza Północnego. „W planach, które znamy w pierwszym i drugim etapie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku, mówimy łącznie o około 30 stacjach transformatorowych” – stwierdził Czech.

Kontrakt z Ocean Winds

Ocean Winds, globalna spółka zajmująca się morską energetyką wiatrową, podpisała umowę z Crist Offshore na zaprojektowanie, budowę i uruchomienie morskiej stacji elektroenergetycznej (OSS) dla projektu BC-Wind. To pierwsza tego typu umowa zawarta z polskim dostawcą w kategorii TIER 1, co stanowi przełomowy moment dla rozwoju krajowego sektora offshore wind.

Morska stacja elektroenergetyczna, która zostanie wybudowana w stoczni w Gdyni, jest obecnie w fazie projektowania. Konstrukcja o wadze około 2000 ton zostanie wyposażona we wszystkie podstawowe urządzenia elektryczne niezbędne dla projektu. Realizacja inwestycji zapewni zatrudnienie dla ponad 400 specjalistów, a jej ukończenie planowane jest na połowę 2027 roku.

Morska stacja elektroenergetyczna będzie pełnić kluczową rolę w infrastrukturze farmy – to do niej dostarczana będzie energia wytwarzana przez turbiny, skąd po przekształceniu zostanie przesłana podwodnym kablem do stacji lądowej w gminie Choczewo.

Źródło: ISB News, własne

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje