Aukcja na offshore wind w Estonii bez rozstrzygnięcia. Nie wpłynęła żadna oferta

Aukcja na budowę morskich farm wiatrowych na obszarze Saare 3 w Estonii pozostała nierozstrzygnięta. Jak poinformował tamtejszy Urząd Ochrony Konsumentów i Nadzoru Technicznego (TTJA), nie złożono żadnej oferty.

Obszar Saare 3 ma powierzchnię 20,1 km2. Cena wywoławcza wynosiła 301 500 euro. Zgodnie z zasadami przeprowadzenia aukcji w Estonii, jej zwycięzcą zostaje oferent, który wpłaci najwyższą kwotę i złoży wniosek o pozwolenie na budowę i ocenę oddziaływania na środowisko (OOŚ) najpóźniej 90 dni po ogłoszeniu zwycięzcy aukcji. Jak poinformował TTJA, Deep Wind Offshore AS  i OÜ Utilitas Wind, które mimo, że zakwalifikowały się do udziału w aukcji i wpłaciły depozyt w wysokości 6030 euro, nie złożyły oferty na aukcji Saare 3.

Regulator nie potwierdził jeszcze wyników aukcji Saare 3. Powinien podjąć teraz decyzję o niewszczynaniu procedur licencyjnych o wydanie pozwoleń dla morskich farm wiatrowych (superficies licence) dla obszaru Saare 3.

Jak informowaliśmy na offshorewindpoland.pl. norweska spółka wygrała aukcje na obszar Saare 2.1 i Saare 2.2, na których mogą powstać instalacje offshore wind o łącznej mocy ponad 2,4 GW.

W grudniu 2023 r. i styczniu 2024 r. TTJA przeprowadził aukcje na rozwój morskich farm wiatrowych na obszarach morskich Liivi 1 i Liivi 2. W obu przypadkach zwycięzcą została spółka UAB „Ignitis renewables projektai 6”.

W lutym 2024 r. TTJA przeprowadziła aukcję w obszarze innowacji Saare 1, w której nie złożono żadnych ofert. Kolejna aukcja zostanie zorganizowana na Saare 1 najwcześniej w drugiej połowie tego roku, w zależności od zainteresowania potencjalnych oferentów.

Przypomnijmy, że pod koniec maja estoński parlament przyjął nowelizację kodeksu budowlanego, która ma pomóc w przyspieszeniu realizacji inwestycji w morskie farmy wiatrowe. Dotychczas producenci energii elektrycznej musieli się oddzielnie ubiegać o pozwolenie lokalizacyjne, zgodę środowiskowej na szczególne wykorzystanie wód, a także o pozwolenie na budowę. Na mocy ustawy wszystkie te procedury zostaną skonsolidowane, a inwestor w ramach jednego wniosku będzie mógł otrzymać ww. zgody i pozwolenia.

Źródło: TTJA, własne

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » Aukcja na offshore wind w Estonii bez rozstrzygnięcia. Nie wpłynęła żadna oferta