Spółka Orlen Neptun skierowała do rynku zapytanie o propozycję (RFP) w zakresie wykonania wstępnych prac geotechnicznych i badań laboratoryjnych, w tym sejsmicznych w ultra wysokorozdzielczej technologii obrazowania wielokanałowego 2D. Prace będą wykonane na rzecz rozpoznania budowy geologicznej obszaru 46.E.1, gdzie powstanie projekt MFW Baltic East. Oferty można składać do 8 listopada 2024 r.
Prace na morzu obejmą odwierty geotechniczne i badania CPT do głębokości maksymalnie 100 m, badania laboratoryjne pobranych próbek oraz ok. 1000 km profili sejsmicznych 2D w celu rozpoznania osadów do głębokości maksymalnie 100 m. Podstawowym celem prac jest stworzenie geotechnicznego modelu obszaru, gdzie powstanie MFW Baltic East. Jak wynika z załączonej dokumentacji, prace miałyby zostać wykonane do 1 marca 2026 r.
MFW Baltic East
MFW Baltic East to najbardziej zaawansowany projekt spośród morskich farm wiatrowych rozwijanych przez Orlen Neptun. Projektowana elektrownia wiatrowa pojawi się obszarze ok. 110 km2 (głębokości sięgające ok. 25 do 40 metrów pod poziomem morza). Obecnie jej planowana moc to ok. 1 GW – potencjał ten może zapewnić bezemisyjną energię dla ok. 1,25 mln gospodarstw domowych.
Według obecnych założeń projektowych w planie jest instalacja ok. 65 morskich turbin wiatrowych o mocy od 14 do 20 MW, w zależności od finalnie wybranej technologii. Turbiny zostaną posadowione na fundamentach typu monopal lub jacket. Wyprowadzenie mocy do lądowej stacji elektroenergetycznej i dalej do Krajowego Systemu Energetycznego (KSE) zapewnią dwie morskie stacje elektroenergetyczne za pośrednictwem czterech kabli eksportowych w technologii HVAC.
Inwestycja będzie zlokalizowana na Ławicy Słupskiej w odległości ok. 22,5 km od wybrzeża Bałtyku. To obszar bezpośrednio sąsiadujący z budowaną obecnie morską farmą Baltic Power (ok. 1,2 GW).