Acteon zakończył badania geotechniczne dla MFW Bałtyk II i III

Grupa specjalistyczna oferująca usługi podwodne Acteon poinformowała, że zakończyła badania geofizyczne na terenie przyszłych morskich farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Projekty są rozwijane wspólnie przez polską Grupę Polenergia oraz norweskiego inwestora Equinor.

Badania geofizyczne zostały zakończone w marcu 2023 r. Prowadzone były przez firmę Benthic należącą do grupy Acteon. Badania polegały na statycznej penetracji stożka CPT (ang. Cone Penetration Test) przy użyciu przenośnego zdalnie sterowanego wiertła (PROD). Badania zostały zrealizowane w 16 lokacjach dna morskiego zlokalizowanego ok. 40-55 m pod powierzchnią morza. Jednostka PROD, wspierana przez usługi geodezyjne UTEC, została umieszczona na statku badawczym Ocean Zephyr.

Prace geotechniczne rozpoczęły się w grudniu 2022 r., natomiast trzymiesięczny projekt zakończył się w marcu 2023 r. Wyniki pozwoliły na zaprojektowanie odpowiednich fundamentów dla około 100 turbin wiatrowych i dwóch podstacji morskich.

-Pragniemy podziękować firmom Equinor i Polenergia za powierzenie nam planów rozwoju farm wiatrowych Bałtyk II i III – mówi Jonathan Watt, dyrektor zarządzający Benthic.

„Nasza jednostka PROD napotkała jedne z najtrudniejszych warunków glebowych, jakie do tej pory widzieliśmy, w tym warstwy gęstych piasków i średnio gęstych piasków pylastych. Projekt pokazał zdolność PROD do pracy w różnych warunkach podpowierzchniowych. Ogromne gratulacje należą się wszystkim uczestnikom projektu i interesariuszom za bezpiecznie zrealizowany projekt, który wspiera transformację energetyczną Polski – powiedzial Watt.

W tym tygodniu informowaliśmy, że spółki MFW Bałtyk II sp. z o.o. oraz MFW Bałtyk III sp. z o.o. zamierzają przeprowadzić dialog z potencjalnymi dostawcami materiałów i usług na potrzeby rozwijanych przez siebie projektów morskich farm wiatrowych. Zamówienia mają być udzielone w czwartym kwartale 2023 r.

W czerwcu Grupa Polenergia poinformowała o zmianie szacowanego poziomu nakładów inwestycyjnych potrzebnych dla realizacji projektów morskich farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Prace budowlane rozpoczną się w pierwszym kwartale 2025 r, natomiast zakończenie realizacji i oddanie do użytkowania projektów morskich farm wiatrowych przewiduje się w 2028 r.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy OffshoreWindPoland.pl

Strona główna » Acteon zakończył badania geotechniczne dla MFW Bałtyk II i III