MFW Baltica 1 – inwestor zrealizował I fazę kampanii pomiarowej

Polski inwestor PGE Baltica poinformował, że ma za sobą pierwszy pełny rok pomiarów wiatru na obszarze projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 1. Oddanie do użytku elektrowni wiatrowej o przewidywanej mocy ok. 0,9 GW planowane jest po 2030 r.

Inwestor wskazuje, że „pomyślnie zrealizował I fazę kampanii pomiarowej”. Jej celem było uchwycenie pełnej sezonowości w rejestrowanych danych pomiarowych. Według analityków „spójność pomiaru była niezaburzona, a wymagany próg dostępności danych został spełniony”.

-Wyniki tych pomiarów, a przede wszystkim dokładne dane dotyczące prędkości i kierunku wiatru z pełnego roku pozwolą na przeprowadzenie wstępnej analizy zasobów wiatru oraz produktywności planowanej farmy wiatrowej #Baltica1. Pozostałe dane meteorologiczno-oceanograficzne posłużą natomiast do kontynuacji prac na etapie szczegółowego projektowania poszczególnych elementów farmy – informuje PGE Baltica.

Teraz inwestor będzie kontynuował pomiary na obszarze Baltica 1 przez kolejny rok.

-Pomiary z jednego roku to niezbędne minimum, ale kolejny rok da jeszcze pełniejszy obraz warunków na morzu – precyzuje.

Do badań wykorzystywane jest specjalne urządzenie pomiarowe działające w technologii pływającego LiDAR-u zlokalizowane ok. 85 km od brzegu.

-Wykorzystuje ona światło promienia laserowego, które odbija się od zawiesin w powietrzu i wraca do urządzenia. Poprzez analizę odbitego sygnału urządzenie szacuje prędkość przesuwających się nad nim mas powietrza. Stosowany sprzęt pozwala na wykonanie badań wiatru na wysokości do około 200 metrów nad poziomem morza – informuje PGE Baltica.

Dodatkowe czujniki zamontowane na boi pozwalają także na zmierzenie ruchów fal i prądów morskich.

Farma będzie zlokalizowana jest około 80 km od polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego, w rejonie Ławicy Środkowej. Projekt ma już pozwolenie lokalizacyjne i umowę przyłączeniową. Realizując kolejne projekty morskich farm wiatrowych, Grupa PGE zamierza wypełnić strategiczny cel osiągnięcia do 2040 roku przynajmniej 6,5 GW mocy wytwórczej w technologii offshore na Morzu Bałtyckim. Informowaliśmy, że PGE Baltica angażuje polskie podmioty w badania ichtiofauny dla MFW Baltica .

– PGE Baltica, realizując projekt Baltica 1, kładzie duży nacisk na angażowanie polskich instytucji badawczych i firm w rozwój projektów morskich farm wiatrowych. Współpracujemy zarówno z polskimi podmiotami o międzynarodowym doświadczeniu, ale też z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy na co dzień związani są z branżą morską i mają obszerną wiedzę na jej temat – powiedział Arkadiusz Sekściński, prezes zarządu PGE Baltica.

Główny wykonawca do badań ichtiofauny zaangażował specjalistów z Morskiego Instytutu Rybackiego -PIB w Gdyni, który w zakresie realizowanych badań współpracuje z rybakami.

Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna

© Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy OffshoreWindPoland.pl

Strona główna » MFW Baltica 1 – inwestor zrealizował I fazę kampanii pomiarowej