Wytyczne środowiskowe dla offshore wind. Wątpliwości w sprawie wyboru wykonawcy

Jak informuje „Rzeczpospolita”, we wrześniu do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście miało wpłynąć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez urzędników Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) w związku z podejrzeniem niedopełnienia obowiązków w sprawie wyboru wykonawcy wytycznych środowiskowych dla morskiej energetyki wiatrowej. Wątpliwości ma budzić sposób wyboru oraz brak transparentności postępowania.

Strona składająca zawiadomienie do prokuratury miała wskazać na liczne wątpliwości dotyczące procesu zakupowego oraz rezygnację z tańszych ofert. GDOŚ odrzucił z dalszego postępowania polską firmę Ambiens za „rażąco niską cenę”, podczas gdy w postępowaniu była złożona inna, tańsza oferta firmy Tribio, która nie została odrzucona. Co ciekawe, firma Tribio była w mediach społecznościowych firmy Eko-konsult z Grupy ASE przedstawiana jako partner w projekcie („razem z FNEZ startowały zespoły”) obok Przyrodnicy24 i Uniwersytetu Gdańskiego. Z danych opublikowanych przez „Rz” wynika, że na liście za FNEZ z minimalną różnicą punktów znalazł się też Uniwersytet Morski w Gdyni.

– Wątpliwości strony, która złożyła to pismo, dotyczą weryfikacji punktacji oraz rozstrzygnięć. Wytyczne te mogą bowiem posłużyć za materiał podglądowy dotyczący merytorycznej oceny podobnych zapytań ofertowych spółek energetycznych. Te, w ostatnich tygodniach, miały uruchomić badanie rynku polegające na szacowaniu wartości oraz postępowania przetargowego na tożsamy zakres prac dla większości projektów morskich farm wiatrowych drugiej fazy – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Jak słyszymy od pragnących zachować anonimowość rozmówców związanych z branżą wiatrową, kwestia wytycznych dla tak kluczowych inwestycji powinna być przedmiotem transparentnych postępowań. Takiego rodzaju dokumenty powinny być konsultowane publicznie z udziałem wszystkich zainteresowanych stron, które powinny wspólnie wypracować podobnego rodzaju wytyczne. Wątpliwości budzi tryb postępowania, sposób komunikacji oraz podania wyników (brak informacji o ocenie ofert) oraz szybki tryb przeprowadzenia postępowania.

Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu GDOŚ rozstrzygnęła zamówienie publiczne (zapytanie ofertowe) na wykonawcę opracowania pod roboczym tytułem „Wytyczne w zakresie analiz środowiskowych i monitoringów przy budowie morskich farm wiatrowych”. Zwyciężyła oferta Fundacji na Rzecz Energetyki Zrównoważonej (FNEZ). Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w formie zapytania ofertowego prowadzone było z wyłączeniem stosowania przepisów ustawy prawo zamówień publicznych.

Celem opracowania jest wskazanie zakresu i metod analiz mających za zadanie ocenę wpływu morskich farm wiatrowych na środowisko, możliwych do zastosowania działań minimalizujących i kompensujących ten wpływ, a także zakresu monitoringów koniecznego na etapie realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia. Jak wynika z dokumentacji, zamówienie ma zostać wykonane nie później niż do dnia 21 października 2024 r. Joanna Niedźwiecka, rzeczniczka prasowa GDOŚ poinformowała naszą redakcję, że zamawiający przewiduje udostępnienie powstającego opracowania.

– Z uwagi m.in. na aktualny etap prac nad realizacją przedmiotu umowy i zaprojektowany w umowie sposób odbioru Wytycznych (…) przekazanie wiążącej informacji dotyczącej terminu publikacji na tym etapie nie jest możliwe. Wykonawca jeszcze nie złożył dzieła do weryfikacji – informuje nas rzeczniczka.

Zamówienie finansowane jest w ramach umowy z dnia 22 grudnia 2022 r. nr 3443/2022/Wn50/NE-PO/D o realizację zadania pn. „Wsparcie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w realizacji zobowiązań w zakresie ocen oddziaływania na środowisko i obszary Natura 2000”.

10 października br. odbyło się spotkanie konsultacyjne, o czym poinformował prezes FNEZ Maciej Stryjecki. W spotkaniu mieli wziąć udział „przedstawiciele deweloperów, organizacji branżowych i NGO-sów”.

Oferta złożona przez FNEZ została wybrana 19 lipca 2024 r. jako najkorzystniejsza. Jak informowaliśmy w czerwcu na offshorewindpoland.pl, pierwotnie oferty można było składać do 24 czerwca. Jednak bez podania przyczyn, 21 czerwca GDOŚ podjął decyzję o wydłużeniu terminu składania wniosków do 28 czerwca br. GDOŚ nie ujawniła na stronie informacji na temat tego, ile ofert zostało złożonych, od jakich podmiotów i na jaką kwotę, a także oceny ofert. O listę oferentów poprosiliśmy kilka dni temu GDOŚ. Wynika z niej, że w postępowaniu wzięły udział firmy: Ambiens sp. z o.o., Konsorcjum Profesea Sp. z o.o. i 3BIRD K. Gajko J. Ksepko sp.j., Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej, Uniwersytet Morski w Gdyni oraz Tribio Sp. z o.o.

Dziennikarze Rzeczpospolitej z kolei dotarli do szczegółów przyznanej punktacji w postępowaniu. Największą sumaryczną liczbę punktów otrzymało FNEZ (69,89), następnie Uniwersytet Morski w Gdyni (68,13), Tribio (58), konsorcjum Profesea Sp. z o.o. i 3BIRD K. Gajko J. Ksepko sp.j (52,40) oraz Ambiens (0). Co istotne, informacje o punktacji nie były publicznie wskazane na etapie rozstrzygnięć ani dostępne dla uczestników. Punktacja pojawia się dopiero w odpowiedzi na zapytanie mediów, trzy miesiące po informacji o wygranej FNEZ. 

Wykonawcą został FNEZ, czyli organizacja o statucie fundacji, której celem – jak czytamy – jest promowanie i działanie na rzecz wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju w energetyce. Fundacja specjalizuje się w kreowaniu i promowaniu wysokich standardów w zakresie rozwoju projektów inwestycyjnych, a zwłaszcza prowadzenia dialogu społecznego i ocen oddziaływania na środowisko.

Prezesem jest Maciej Stryjecki, dzisiaj związany z Grupą ASE (ASE Offshore i Projmors PROJMORS Biuro Projektów Budownictwa Morskiego Sp. z o.o.), wiceprezesem Beata Bojanowska, także związana jako Office Manager w ASE Offshore. Szczegóły ostatniej działalności fundacji nie są znane ze względu na brak publikacji wymaganych sprawozdań (ostatnie za 2020 r.)

Należy przypomnieć, że w 2011 r. FNEZ opracował „Wytyczne w zakresie prognozowania oddziaływań na środowisko farm wiatrowych”, których wydawcą był GDOŚ.

Zostaw komentarz

Strona główna » Wytyczne środowiskowe dla offshore wind. Wątpliwości w sprawie wyboru wykonawcy