Polenergia i Equinor podsumowują spotkanie z mieszkańcami Ustki

Equinor i Polenergia, spółki realizujące wspólne projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III, zorganizowały dla mieszkańców Ustki spotkanie informacyjne, które odbyło się 6 grudnia 2023 r.

Podczas spotkania przedstawiciele spółek opowiedzieli o planowanych inwestycjach w morskie farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim. Oba projekty o łącznej mocy ok. 1,5 GW pozwolą zasilić energią odnawialną prawie 2 miliony gospodarstw domowych oraz wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polaków. Inwestycje są istotnym elementem w trwającej w Polsce transformacji energetycznej, w ramach której przewiduje się wybudowanie w polskich obszarach morskich nawet 18 GW mocy do 2040 r.

W trakcie spotkania mieszkańcy uzyskali najważniejsze informacje o projektach, w tym o:

  • zakresie aktualnie prowadzonych prac,
  • harmonogramie inwestycji,
  • ochronie środowiska przy planowaniu i realizacji morskich farm wiatrowych,
  • korzyściach i wpływie morskich farm wiatrowych na rozwój regionu,
  • perspektywach zawodowych w branży morskiej energetyki wiatrowej.

Przedstawiciele spółek odpowiedzieli również na pytania mieszkańców o możliwości i perspektywy zatrudnienia w sektorze, a także wysłuchali ich opinii i uwag dotyczących planowanych inwestycji. Morskie farmy wiatrowe budowane przez Equinor i Polenergię zapewnią miejsca pracy dla nawet 10 tys. techników i inżynierów, a baza serwisowa w Łebie dla 100 specjalistów m.in. w dziedzinie administracji i logistyki.

Podczas dyskusji przedstawiony został również temat realizacji infrastruktury przyłączeniowej, która jest integralną częścią morskich farm wiatrowych. Kabel łączący turbiny wiatrowe, generujące energię na morzu, z lądową stacją elektroenergetyczną będzie przebiegać przez miejscowości Pęplino, Lędowo i Duninowo (w Gminie Ustka) oraz Bruskowo Wielkie, Bruskowo Małe i Wielichowo (w Gminie Słupsk). Planowana infrastruktura zostanie podłączona do istniejącej stacji Polskich Sieci Elektroenergetycznych – Słupsk Wierzbięcino. 

Organizatorzy zaprosili do udziału w spotkaniu również najmłodszych mieszkańców przygotowując mikołajkowy kącik gier i zabaw edukacyjnych z udziałem animatorów. Wśród atrakcji znalazły się kolorowanki, wiatro-układanki, rozsypanki literowe, zagadki i słodkie upominki. Podczas zabawy dzieci mogły poznać zasady działania morskich farm wiatrowych.

Spotkanie było kolejnym z serii spotkań informacyjno-edukacyjnych z mieszkańcami powiatu słupskiego, które odbywają się w ramach dialogu prowadzonego przez Equinor i Polenergię z lokalną społecznością. Inwestorzy regularnie spotykają się z przedstawicielami społeczności lokalnych regionu, aby pozostać z nimi w kontakcie i przedstawiać aktualny stan zaawansowania realizowanych projektów. Poprzednie spotkania z mieszkańcami Pomorza miały miejsce również w Łebie i w Bruskowie Wielkim.

Szczegółowe informacje na temat postępu prac w projektach można uzyskać również w „Centrum informacji o morskich farmach wiatrowych Bałtyk w Łebie – uruchomionym przez Equinor i Polenergię – pierwszym w Polsce całorocznym punkcie informacyjno-edukacyjnym o morskiej energetyce wiatrowej. W Łebie powstanie także baza serwisowa obsługująca MFW Bałtyk II i Bałtyk III.

Zostaw komentarz

Strona główna » Polenergia i Equinor podsumowują spotkanie z mieszkańcami Ustki