Brytyjski Wood Thilsted został wybrany przez inwestora Ocean Winds do dokończenia prac nad wstępnym projektem, a później do opracowania szczegółowego projektu fundamentów kratownicowych (jacket) dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind w Polsce.
Wood Thilsted już wcześniej prowadziła wstępne prace projektowe nad fundamentami, co jak tłumaczy spółka, pozwoliło jej na dobre rozpoznanie ograniczeń inżynieryjnych terenu. W tym kontekście wskazuje na złożone warunki gruntowe, w tym nietypowe osady glebowe pochodzące z lodowców, korozję oraz obciążenie lodowe, co stanowi istotne wyzwanie. Jak tłumaczy brytyjska spółka, na wstępnym etapie analizowano możliwość wykorzystania fundamentów kratownicowych (jacket). Według firmy po powrocie do tej koncepcji odpowiednie doświadczenie Wood Thilsted w tego typu projektach, czyni go odpowiedniego partnera do współpracy dla OW.
– Dalszy udział Wood Thilsted w tym przełomowym projekcie stanowi dowód na nasze zaangażowanie w rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i na całym świecie. Nasza wiedza specjalistyczna w zakresie projektowania fundamentów kratownicowych i bogate doświadczenie w pokonywaniu złożonych wyzwań inżynieryjnych oznacza, że ten pionierski projekt ustanowi standard zoptymalizowanego, wydajnego projektowania morskich elektrowni wiatrowych w Polsce – powiedział Ed Crammond, Head of Growth & Sales w Wood Thilsted.
Jak podkreśla spółka, projekty realizuje w oparciu o miejscowych pracowników, a także z wykorzystaniem lokalnych dostawców, aby budować odpowiedni łańcuch dostaw, co przyczynia się do podnoszenia kompetencji na rynku krajowym.
BC-Wind jest morską farmą wiatrową zlokalizowaną około 23 kilometrów na północ od brzegu, na wysokości gmin Krokowa i Choczewo w województwie pomorskim. Farma o mocy do 500 MW ma rozpocząć działalność komercyjnej farmy wiatrowej BC-Wind w 2027 r.
Źródło: Wood Thilsted