Projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 otrzymają wsparcie finansowe w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). 18 grudnia 2024 r. przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Polenergii podpisali umowę. Środki zostaną przeznaczone na finansowanie lub refinansowanie kosztów kwalifikowanych projektów offshore wind.
Środki zostaną przeznaczone wyłącznie na wniesienie lub zabezpieczenie wkładów pieniężnych do tych projektów, obejmujących głównie wydatki dotyczące części morskiej. Z finansowania wyłączone są podatek VAT, koszty finansowe oraz wydatki poniesione przed 1 lutego 2022 roku.
Pożyczka będzie dostępna po spełnieniu standardowych warunków zawieszających, a jej wykorzystanie możliwe jest do 30 czerwca 2025 roku. Spłata musi nastąpić w ciągu 5 lat od pierwszej wypłaty lub do 30 stycznia 2030 roku, w zależności od tego, która data przypadnie wcześniej.
Oprocentowanie będzie oparte na stopie WIBOR powiększonej o marżę. Co istotne, pożyczka została udzielona na warunkach rynkowych, nie stanowi pomocy publicznej i nie jest zabezpieczona na żadnym składniku majątku spółki ani Grupy Polenergia.
Energia z natury
Obecna podczas konferencji prasowej Dominika Kulczyk, polska inwestorka i przewodnicząca rady nadzorczej Polenergii powiedziała, że spółka jest pierwszym, prywatnym inwestorem, którego działania w zakresie offshore wind na Morzu Bałtyckim zostaną wsparte środkami Polaków. Zwróciła uwagę, że otaczająca nas rzeczywistość może być lepsza, a energię można czerpać z natury.
– Wierzę w przewodnictwo przeszłości i czerpanie ze źródła rodziny, Matki Ziemi. Wierzę przede wszystkim w piękną przyszłość dla naszych dzieci. To przyszłość, z której możemy być dumni. Mając czyste sumienie zostawiamy światu to, co ważne – życie – mówiła Kulczyk.
Z kolei wiceprezes Polenergii Adam Purwin podkreślił, że projekty oraz finalizacja umowy jest sukcesem zespołu ekspertów w Polenergii.
– Jestem dumny z firmy i wszystkich pracowników, którzy mają ogromny swój wkład w to, że projekt o tak wielkiej skali powstaje w naszym kraju. Polska jest w stanie realizować przedsięwzięcia takie jak morska energetyka wiatrowa – podkreślił.
– Myślimy też o innych projektach, ale na to przyjdzie czas – powiedział wiceprezes.
Prezes BGK Mirosław Czekaj z kolei zwrócił uwagę, że podpisanie umowy na środki z KPO to ważny moment dla Polenergii, BGK i Polski. Poinformował, że jest to trzeci segment, który BGK uruchamia w ramach KPO, posiadając już 300 podpisanych umów. Wczoraj 17 grudnia BGK podpisał też umowę z Tauronem na finansowanie inwestycji w sieci.
– Realizujemy misję rozwoju gospodarczego Polski, co jest możliwe dzięki KPO i środkom UE, którymi zarządza BGK – powiedział.
– Mamy pulę 20 mld zł i rozpoczęliśmy właśnie dziś ich wydatkowanie podpisując umowę na 750 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na realizację planu dekarbonizacji, transformacji energetyki w kierunku wykorzystania morskich farm wiatrowych – powiedział Czekaj.