VERT zatwierdza ceny transakcyjne dla drugiej aukcji offshore wind

Litewski regulator VERT (lit. Valstybinė energetikos reguliavimo taryba, ang. National Energy Regulatory Council) podjął decyzję o zatwierdzeniu maksymalnej ceny transakcyjnej, która zostanie wykorzystana w aukcji dla drugiego projektu morskiej farmy wiatrowej na Litwie, która odbędzie się jesienią.

VERT zatwierdził maksymalną ceną transakcyjnej zakupu i sprzedaży energii elektrycznej z morskiej farmy wiatrowej w wysokości 107,18 euro/MWh oraz minimalny próg ceny transakcyjnej w wysokości 64,31 euro/MWh. Ceny te zostaną wykorzystane w drugiej aukcji na morską farmę wiatrową o mocy 700 MW, który ma się odbyć jesienią 2023 r. Elektrownia będzie zlokalizowana ok. 30 km od lądu, a obszar morskiej farmy wiatrowej o mocy 700 MW wyniesie około 136,39 km2.

W czerwcu informowaliśmy, że zakończyła się pierwsza faza aukcji dotyczącej pierwszej morskiej farmy wiatrowej na Litwie. Regulator VERT poinformował, że w postepowaniu wystartowało dwóch oferentów poprzez złożenie odpowiedniej dokumentacji. Według wstępnych informacji spółki Ignitis Renewables i Ocean Winds są tymczasowymi zwycięzcami litewskiej aukcji dotyczącej pierwszej morskiej farmy wiatrowej na wodach Morza Bałtyckiego. Zwycięzca aukcji zostanie oficjalnie ogłoszony po zakończeniu procedur związanych z przeanalizowaniem zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego. Polski koncern Orlen potwierdził naszej redakcji, że ofertę w aukcji złożyła też spółka ORLEN Neptūnas. Przyszła farma wiatrowa obejmuje obszar około 120 km2 na Morzu Bałtyckim i będzie oddalona ok. 36 kilometrów od wybrzeża.

Litwa planuje dwie morskie farmy wiatrowe o mocy około 1,4 GW, które mają zostać uruchomione w wyłącznej strefie ekonomicznej Republiki Litewskiej na Morzu Bałtyckim w pobliżu Połągi w 2028 r. Dwie instalacje będą generować do 6 TWh bezemisyjnej energii elektrycznej rocznie, co zaspokoi nawet połowę obecnego zapotrzebowania Litwy na energię elektryczną, a także przyciągnie prawie 3 mld euro inwestycji i stworzy co najmniej 1300 nowych miejsc pracy.

Więcej informacji o rozwoju projektów morskich farm wiatrowych w regionie Morza Bałtyckiego z cyklu #offshorewindBaltic znajdziesz TUTAJ

Zostaw komentarz

Strona główna » VERT zatwierdza ceny transakcyjne dla drugiej aukcji offshore wind