Van Oord zainstaluje fundamenty MFW Baltic Power

Holenderski podmiot Van Oord otrzymał kontrakty na nowe projekty morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim i Tajwanie. Zadaniem globalnego dostawcy usług będzie m.in. przetransportowanie i zainstalowanie 76 fundamentów turbin wiatrowych morskiej farmy wiatrowej Baltic Power.

Van Oord podpisał dwa ostateczne kontrakty na nowe projekty morskiej energetyki wiatrowej Baltic Power na Morzu Bałtyckim oraz Greater Changhua 2b i 4 na Tajwanie. Kontrakty mają łączną wartość ponad 500 milionów euro. Po uruchomieniu obie morskie farmy wiatrowe będą dostarczać energię odnawialną do około 2,5 miliona gospodarstw domowych.

MFW Baltic Power

Morska farma wiatrowa Baltic Power jest realizowana przez spółkę joint venture Orlen i Northland Power (Kanada). Farma wiatrowa będzie zlokalizowana w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, 23 kilometry od brzegu. Farma wiatrowa będzie składać się z 76 turbin wiatrowych o łącznej mocy 1,14 GW i docelowo będzie dostarczać energię odnawialną do ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych w Polsce.

Van Oord przetransportuje i zainstaluje 78 fundamentów, 76 fundamentów turbin wiatrowych (każdy składający się z monopala i elementu przejściowego) oraz dodatkowe dwa fundamenty pod morskie stacje elektroenergetyczne. Aby zainstalować fundamenty monopalowe, Van Oord wykorzysta swój ciężki statek instalacyjny Svanen. 76 elementów przejściowych zostanie zainstalowanych przez zewnętrzny statek instalacyjny DP. Transport i instalacja fundamentów ma rozpocząć się w 2024 r. i ma zostać zakończona latem 2025 r.

Morze Bałtyckie ma ogromny potencjał dla morskiej energetyki wiatrowej w Europie, dzięki płytkim wodom, silnym wiatrom i innym sprzyjającym warunkom. Umożliwia to krajom bałtyckim rozpoczęcie skutecznej transformacji energetycznej. Svanen został specjalnie zaprojektowany, aby sprostać warunkom panującym na Morzu Bałtyckim, w tym trudnemu składowi gleby, i udowodnił swoją przydatność w wielu tamtejszych projektach, w tym Baltic 2, Arkona, Danish Kriegers Flak i Baltic Eagle.

MFW Greater Changhua 2b i 4

Podobnie jak Morze Bałtyckie, Tajwan ma idealne warunki do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej ze względu na swoje położenie geograficzne i warunki pogodowe. Van Oord niedawno podpisał umowę na realizację projektów Greater Changhua 2b i 4. Te farmy wiatrowe są budowane przez Ørsted, 50 kilometrów od zachodniego wybrzeża Tajwanu. Przy łącznej mocy 920 MW, będą one dostarczać energię odnawialną do około 1 miliona tajwańskich gospodarstw domowych rocznie.

Van Oord będzie odpowiedzialny za transport i instalację trzech kabli eksportowych o łącznej długości około 175 kilometrów. Do transportu i instalacji kabli Van Oord wykorzysta swój dedykowany statek do układania kabli Nexus. Własna koparka Van Oord Dig-It zakopie kable na wymaganej głębokości. Aby wstępnie wykopać wykopy pod złącza kablowe do wymaganej głębokości, Van Oord wykorzysta swoją pogłębiarkę lejową Vox Apolonia zasilaną LNG. Rozpoczęcie prac zaplanowano na 2024 r., a ich zakończenie na 2025 r.

Farmy wiatrowe Greater Changhua to dla Van Oord znane terytorium. Na początku tego roku firma z powodzeniem zakończyła prace związane z instalacją kabli na farmach Greater Changhua 1 i 2a. Van Oord był odpowiedzialny za transport, instalację i zakopanie kabli międzysystemowych i eksportowych.

Zostaw komentarz

Strona główna » Van Oord zainstaluje fundamenty MFW Baltic Power