Estonia przeznaczy środki z KPO na rozwój morskich farm wiatrowych

Komisja Europejska wypłaci Estonii pierwszą transzę środków w ramach planu odbudowy i odporności (KPO). Suma 238,5 mln euro zostanie przeznaczona na projekty strategiczne, w tym na rozwój morskiej energetyki wiatrowej. W ramach swojego KPO Estonia założyła na ten cel 67 mln euro.

Estonia spełniła określone kamienie milowe dotyczące m.in. reform na rynku energii czy transformacji energetycznej. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis podkreślił, że działania podejmowane przez Tallin wspierały zieloną transformację, a także rozwój kompetencji w obszarze ekologicznych technologii.

Jak poinformowała Kaja Kallas, premier Estonii, środki z pierwszej transzy KPO zostaną przeznaczone na sfinansowanie projektów o charakterze strategicznym dla kraju, wśród których wymieniła morskie farmy wiatrowe. W jej opinii są to inwestycje korzystne dla mieszkańców Estonii i zapewnią dostęp do zielonej energii.

Zgodnie z planem na rzecz energii i klimatu (KPEiK) przekazanym przez Estonię do Komisji Europejskiej, do 2030 r. kraj ten ma posiadać 14 morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 7 GW. Mają one odpowiadać za produkcję 26 TWh energii elektrycznej.

Zostaw komentarz

Strona główna » Estonia przeznaczy środki z KPO na rozwój morskich farm wiatrowych