Turbina Vestasa V236-15.0 MW otrzymuje Certyfikat Typu

Jedna z największych turbin wiatrowych projektu duńskiej producenta Vestas otrzymała Certyfikat Typu (ang. Type Certificate). Model V236-15.0 MW będzie instalowany m.in. na polskich wodach Morza Bałtyckiego.

Producent poinformował, że niecały rok po zainstalowaniu prototypu turbiny morskiej, V236-15.0 MW otrzymała jeden z ważniejszych certyfikatów.

-Certyfikat Typu jest kamieniem milowym. Dowodzi, że V236-15.0 MW jest gotowa do użytku komercyjnego, zapewniając bezpieczeństwo, jakość i zgodność z przepisami – powiedziała Anne Vedel, starsza wiceprezes ds. rozwiązań produktowych i integracji w Vestas.

„Byłam niezwykle dumny, widząc, jak koledzy ze wszystkich obszarów współpracują, aby odpowiedzieć na każde pytanie DNV. To wspaniały sposób na zakończenie roku” – dodała Vedel.

Vestas informuje, że mając przed sobą „silną linię projektów i wykorzystując +25 lat doświadczenia w branży offshore, przygotowuje się do wypuszczenia turbin w morze”.

Model V236-15.0 MW była pierwszą w historii branży turbiną o mocy 15 MW, która została wprowadzona na rynek w lutym 2021 r. Instalacja prototypu została zakończona w grudniu 2022 r., kiedy to turbina z powodzeniem wyprodukowała pierwszą kWh energii.

Prototyp V236-15.0 MW™ jest zainstalowany w krajowym centrum testowym dużych turbin wiatrowych Østerild w zachodniej Jutlandii w Danii, gdzie przechodziła szeroko zakrojony program testów i weryfikacji w celu zapewnienia niezawodności przed pełną certyfikacją typu i rozpoczęciem produkcji seryjnej.

Prace rozwojowe i montażowe nad prototypem miały miejsce w zakładach badawczo-rozwojowych i produkcyjnych Vestas w Danii. Formy łopat zostały opracowane w fabryce łopat Vestas w Lem, a prototypowe łopaty o długości 115,5 m zostały wyprodukowane w fabryce łopat morskich Vestas w Nakskov. Prototypowa gondola została opracowana i zmontowana w fabryce gondoli offshore w porcie Lindø w Odense.

Od momentu wprowadzenia turbiny na rynek producent zabezpieczył zamówienia obejmujące turbiny o łącznej mocy ponad 10 GW, ponadto ogłosił preferowane umowy z dostawcami. W całym łańcuchu wartości Vestas przygotowuje się do realizacji projektów komercyjnych z produkcją seryjną zaplanowaną na 2024 r.

Przypomnijmy, że Vestas poinformował we wrześniu o pozyskaniu ostatecznego zamówienia (wiążącą umowę) na morskie turbiny wiatrowe V236-15.0 MW o łącznej mocy 1 140 MW dla projektu MFW Baltic Power. Duńczycy muszą dostarczyć 76 jednostek. Dodatkowo Vestas będzie serwisować je przez 15 lat w ramach umowy Active Output Management 5000 (AOM 5000).

Zostaw komentarz

Strona główna » Turbina Vestasa V236-15.0 MW otrzymuje Certyfikat Typu