TOP 2023. Zobacz najpopularniejsze artykuły mijającego roku

Oto lista najpopularniejszych artykułów na temat morskiej energetyki wiatrowej, które pojawiły się na łamach OffshoreWindPoland.pl w 2023 roku. Zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem.

1.Znamy wyniki kolejnych postępowań rozstrzygających

Na stronach Ministerstwa Infrastruktury pojawiły się wyniki kolejnych postępowań rozstrzygających, które dotyczą nowych obszarów przeznaczonych pod rozwój morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. W pięciu postępowaniach najwięcej punktów zdobyły spółki należące do Grupy Orlen, w szóstym – PGE Polska Grupa Energetyczna.

2. Polenergia i Equinor zapraszają do dialogu potencjalnych dostawców

Spółki MFW Bałtyk II sp. z o.o. oraz MFW Bałtyk III sp. z o.o. zamierzają przeprowadzić dialog z potencjalnymi dostawcami materiałów i usług na potrzeby rozwijanych przez siebie projektów morskich farm wiatrowych. Zamówienia mają być udzielone w czwartym kwartale 2023 r.

3. Budzyński: Powstanie Polska Izba Morskiej Energetyki Wiatrowej. Będziemy wspierać przedsiębiorców w Polsce

W odpowiedzi na dynamiczny rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce oraz w regionie bałtyckim, w Polsce powstanie nowa izba gospodarcza. Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW), działające od 2010 roku wyłącznie na rzecz polskiego przemysłu offshore wind, powołuje do życia Polską Izbę Morskiej Energetyki Wiatrowej (PIMEW).

4. Siemens Gamesa otwiera biuro w Gdańsku

Siemens Gamesa, jeden z czołowych dostawców turbin wiatrowych na świecie, otworzył biuro w Gdańsku.

5. Baltic Power: Prośba o udzielenie informacji (RFI)

Inwestor MFW Baltic Power zwraca się do rynku z prośbą o udzielenie informacji na temat możliwości świadczenia usług. Na tym etapie procesu zakupowego Baltic Power jako zamawiający stara się zrozumieć możliwości i potencjał rynku w zakresie podjęcia wszystkich lub niektórych aspektów zakresu świadczenia usług. Potencjalni dostawcy usług obsługi i utrzymania mogą wskazać w ramach swojej odpowiedzi na zapytanie ofertowe czy są zainteresowani udziałem w niniejszym postępowaniu, a jeżeli tak to w jakim zakresie chcą przedstawić swoją ofertę.

6. W Łebie ruszyło pierwsze w Polsce centrum informacji o morskich farmach wiatrowych

Centrum Informacji o Morskich Farmach Wiatrowych Bałtyk rozpoczęło swoją działalność w Łebie. To pierwszy w Polsce całoroczny punkt informacyjno-edukacyjny o morskiej energetyce wiatrowej. Jednym z jego najważniejszych zadań jest szerzenie wiedzy na temat wspólnych projektów realizowanych na Morzu Bałtyckim przez Equinor i Polenergię. W uroczystości otwarcia wzięli udział przedstawiciele polskiego Parlamentu, władz wojewódzkich i samorządowych oraz działacze lokalnych organizacji.

7. Łodygowski: Budowa morskich farm wiatrowych różni się od operacji na polach wydobywczych

Branża morskiej energetyki wiatrowej oraz sektor naftowo-gazowy mają wiele wspólnego, w szczególności w zakresie operacji na morzu. Pomimo podobnych schematów działania wiele operacji ma innych charakter i nie zawsze specjaliści z obu branż dobrze rozumieją specyfikę działań w drugim sektorze – pisze Przemysław Adam Łodygowski, właściciel firmy Marine Survey Service, od 30 lat związany z żeglugą morską.

8. Grupa Przemysłowa Baltic liczy na zlecenia związane z rynkiem USA

23 sierpnia 2023 r. przedstawiciele Ambasady Stanów Zjednoczonych odwiedzili Grupę Przemysłową Baltic, która przedstawiła projekty, możliwości i plany na rozwój spółek. GP Baltic „wierzy, że wizyta przedstawicieli Ambasady Stanów Zjednoczonych w przyszłości będzie skutkowała zacieśnieniem współpracy dotyczącej budowy trafostacji na rynek amerykański”.

9. Windar ubiega się o decyzję środowiskową dla fabryki w Świnoujściu

Windar Renovables, hiszpański producent komponentów wiatrowych, poinformował w ubiegłym roku, że planuje budowę fabryki wież wiatrowych dla offshore wind w Polsce. Wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie możliwości uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej inwestycji. Prezydent Świnoujścia zebrał dokumenty i materiały niezbędne do odmowy wydania decyzji środowiskowej. Teraz strony mogą zapoznać się z dokumentacją.

10. W Policach powstanie port przeładunkowy dla łopat wiatrowych

LM Wind Power Blades Poland, firma będąca częścią GE Renewable Energy i zajmującą się produkcją łopat turbin wiatrowych, chce zbudować w okolicy Polic port przeładunkowy wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie wszczął postępowanie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji (DŚU).

Zostaw komentarz

Strona główna » TOP 2023. Zobacz najpopularniejsze artykuły mijającego roku