Sypuła: Polski program offshore wind będzie niewydolny bez zielonych paliw

Polski program offshore bez zielonych paliw nie będzie w pełni wydolny i nie spełni wszystkich pokładanych w nim oczekiwań – oceniła podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Olga Sypuła, ekspertka rynku energii, country manager European Energy Polska.

Podczas dyskusji w panelu poświęconej rozwojowi energetyki wiatrowej w Polsce zaznaczyła, że realizacja instalacji do produkcji zielonego wodoru i e-metanolu przy projektach offshore wydaje się nie tylko dobrym pomysłem, ale koniecznością. MEW to projekt, który będzie potrzebował wysokosprawnych sieci, które odbiorą generowaną tam energię.

-Tych sieci dziś w Polsce nie ma, a wszyscy w branży zdajemy sobie sprawę, że modernizacja i budowa sieci o sprawności mogącej obsłużyć offshore będzie bardzo trudne w krótkim i średnim okresie.By ograniczyć utratę energii, której sieć nie będzie w stanie przyjąć należy budować instalacje do produkcji e-metanolu oraz zielonego wodoru. Bez konieczności obciążania sieci pozwolą one na zmagazynowanie energii w paliwach i wykorzystaniu jej w polskiej gospodarce – wyjaśnia Olga Sypuła.

Ekspertka zaznaczyła, że morska energetyka wiatrowa na Bałtyku może być potężnym źródłem energii elektrycznej, ale nie tylko. Może być źródłem „zazielenienia” całej polskiej gospodarki.

-Jeśli spojrzymy na ten program szerzej i odważniej, wówczas zauważymy, że w oparciu o potężne źródła zielonej energii można produkować duże ilości zielonych paliw. Ważne, aby pomyśleć o tym już teraz na etapie konstruowania partnerstw biznesowych w tym zakresie. Produkcja zielonego wodoru i e-metanolu wymaga zielonej energii elektrycznej. Tak więc wyprodukowana energia elektryczna z offshore będzie miała operatora, więc polska gospodarka otrzyma zarówno zieloną energię elektryczną, jak i zielone paliwa, takie jak e-metanol dla przemysłu ciężkiego, który jest trudny do elektryfikacji. Jest to więc pewny krok w kierunku dekarbonizacji polskiej gospodarki, osiągnięcia celów ESG, a także ogólnego europejskiego celu Net Zero – kończy ekspertka z European Energy Polska.

W styczniu 2024 r. firma European Energy i dwie gminy – Barwice i Grzmiąca – podpisały memorandum o porozumieniu w sprawie „Zamiaru podjęcia współpracy w celu zbadania możliwości rozwoju technologii Power-to-X” pozwalającej na produkcję zielonego e-metanolu oraz ciepła w oparciu o odnawialne źródła energii (OZE). Świadkiem tego wydarzenia był Jego Wysokość Król Danii Fryderyk X, który odwiedził Warszawę podczas swojej oficjalnej podróży biznesowej.

Warto przypomnieć, że w tym roku TotalEnergies podpisał umowę z European Energy dotyczącą rozwoju projektów morskich farm wiatrowych w Danii, Finlandii i Szwecji.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » Sypuła: Polski program offshore wind będzie niewydolny bez zielonych paliw