Unia Europejska wrzuca kolejny bieg dla rozwoju energetyki wiatrowej. Wczoraj w Brukseli 24 ministrów ds. energii państw członkowskich UE oraz ponad 300 przedstawicieli branży Europejską podpisało Kartę Energetyki Wiatrowej. Ponadto, 21 państw członkowskich przyjęło zobowiązania dotyczące rozwoju energetyki wiatrowej w ciągu najbliższych trzech lat.
Uroczystość odbyła się z udziałem unijnej komisarz ds. energii Kadri Simson, która obejmuje szereg dobrowolnych zobowiązań mających na celu wspieranie rozwoju sektora wiatrowego w UE. Przypomnijmy, że podpisanie Europejskiej Karty Energetyki Wiatrowej była jedną z rekomendacji przedstawioną w październiku przez Komisję Europejską w ramach Wind Power Action Plan. Zakłada 15 działań, które mają wzmocnić unijny przemysł energetyki wiatrowej, w tym m.in. przyspieszyć procedury wydawania pozwoleń, wprowadzić zmiany w systemach aukcyjnych czy ułatwienia w dostępie do finansowania, co opisywaliśmy na łamach offshorewindpoland.pl.
Ponadto, 21 państw członkowskich przyjęło konkretne zobowiązania dotyczące wielkości nowych mocy przyłączanych w energetyce wiatrowej w latach 2024-2026.
fot. PSEW
Jak wskazuje KE, wspomniane zobowiązania świadczą o zaangażowaniu państw członkowskich w przyspieszenie rozwoju i zwiększenie wykorzystania energii wiatrowej w UE, zarówno na lądzie, jak i na morzu. Dowodzi to, że inwestycje w energetykę wiatrową są opłacalne i mają przed sobą bardzo dobrą przyszłość.
KE zaznacza przy tym, że zobowiązania te mają charakter dobrowolny i nie rodzą skutków prawnych. Mimo to mają one na celu zapewnienie jasnego i wiarygodnego przeglądu planów rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie i morzu w latach 2024-2026 w państwach Unii Europejskiej.
Przypomnijmy, że według KE osiągnięcie niedawno uzgodnionego unijnego celu zakładającego co najmniej 42,5 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych do 2030 r., z ambicją osiągnięcia poziomu 45 proc., będzie wymagało znacznego zwiększenia mocy zainstalowanej energetyki wiatrowej, co oznacza przewidywany wzrost z 204 GW w 2022 r. do ponad 500 GW w 2030 r.
KE dostrzegła potrzebę wsparcia rodzimego przemysłu
Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej WindEurope wskazuje, iż szerokie poparcie pokazuje, że rządy zrozumiały strategiczną wartość energetyki wiatrowej „made in Europe” i pilną potrzebę wzmocnienia europejskiego przemysłu wiatrowego.
-Dzisiejszy dzień jest wielkim wydarzeniem dla europejskiego sektora energetyki wiatrowej. 23 kraje zobowiązały się do wdrożenia działań określonych w doskonałym, unijnym Pakiecie Energetyki Wiatrowej. Działania dotyczące pozwoleń, finansowania i aukcji pomogą przyspieszyć rozwój energetyki wiatrowej i wzmocnić europejski przemysł wiatrowy. Jest to korzystne dla zatrudnienia i wzrostu gospodarczego oraz dla bezpieczeństwa energetycznego Europy. I pokazuje, że Europa jako całość rozumie pilną potrzebę wzmocnienia swojej branży wiatrowej – mówi Giles Dickson, dyrektor generalny WindEurope.
UE znacznie poprawiła już dostęp do finansowania dla inwestorów z branży energetyki wiatrowej. KE ogłosiła konkurs o wartości 4 mld euro w ramach Funduszu Innowacji z dotacjami mającymi na celu wsparcie inwestycji w produkcję czystych technologii. Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zmienił zasady udzielania kredytów, aby wspierać inwestycje w fabryki, a także uruchomił nowy program gwarancyjny o wartości 5 mld euro na produkcję turbin wiatrowych.
Do czego zobowiązały się państwa członkowskie?
Podpisując Europejską Kartę Energetyki Wiatrowej, 23 kraje zobowiązały się do pilnego wdrożenia zmian w projektowaniu aukcji energii wiatrowej i wydawaniu pozwoleń. Zobowiązują się również do inwestowania w europejski łańcuch dostaw energii wiatrowej i wspierania infrastruktury niezbędnej do rozwoju energetyki wiatrowej.
W zakresie wydawania pozwoleń nastąpi szybkie wdrożenie usprawnionych zasad wydawania pozwoleń na mocy nowej dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii oraz nowy impuls do wdrożenia technologii informatycznych niezbędnych do cyfryzacji procesów wydawania pozwoleń.
Jeśli chodzi o aukcje, państwa członkowskie będą w większym stopniu wykorzystywać kryteria wstępnej kwalifikacji w krytycznych obszarach, takich jak cyberbezpieczeństwo, aby podnieść poprzeczkę wymagań dla producentów turbin, które mogą być budowane w Europie. Zapewnią również indeksację cen aukcyjnych w celu odzwierciedlenia wzrostu kosztów nakładów. Brak indeksacji jest problemem w niektórych krajach. Deweloperzy farm wiatrowych wygrywają aukcję z daną ceną, a kiedy zamawiają turbiny rok później, koszty wzrosły i cena energii w ramach wsparcie jest nieadekwatna do poziomu kosztów inwestycji.
Państwa członkowskie zobowiązały się również do poprawy długoterminowej widoczności poprzez publikowanie jasnych harmonogramów aukcji – oraz 10-letnich planów ekspansji energii wiatrowej i perspektywy na rok 2040.
Aby pomóc w odblokowaniu inwestycji w europejski łańcuch wartości energetyki wiatrowej, państwa członkowskie będą również w pełni wykorzystywać elastyczność przewidzianą w zmienionych unijnych zasadach pomocy państwa. Pozwalają one rządom na pokrycie określonego procentu całkowitych kosztów np. inwestycji w nową fabrykę do produkcji komponentów turbin wiatrowych.
Jeśli chodzi o infrastrukturę, rządy zobowiązują się do zwiększenia niezbędnych inwestycji w porty, drogi i sieci elektroenergetyczne w celu wsparcia ekspansji energetyki wiatrowej. Jeśli chodzi o sieci, oczekuje się, że państwa członkowskie wdrożą dodatkowe środki określone w niedawnym planie działania UE na rzecz sieci.
Źródło: KE, PSEW, WindEurope