Rusza budowa pierwszej bazy serwisowej morskich farm wiatrowych w Ustce

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

We wtorek 3 czerwca oficjalnie rozpoczęła się budowa bazy operacyjno-serwisowej PGE Baltica w Ustce, która stanie się pierwszym tego typu obiektem w Polsce służącym obsłudze morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Nowoczesny kompleks o powierzchni ponad 2,3 hektara ma zostać oddany do użytku w czwartym kwartale 2026 roku.

Inwestycja powstaje w miejscu dawnej przetwórni ryb „Korab” w centrum usteckiego portu. W skład bazy wejdą budynek administracyjno-socjalny, magazyn, plac manewrowy oraz specjalne nabrzeże dla cumowania szybkich statków serwisowych CTV (crew transfer vessel), które będą transportować załogi na morskie farmy wiatrowe. Obiekt obejmie również parking wewnętrzny i tereny zielone o powierzchni około 5500 metrów kwadratowych.

„Baza operacyjno-serwisowa będzie pełniła ważną rolę w nowoczesnej energetyce budowanej obecnie przez Grupę PGE, a której kluczowym elementem są morskie farmy wiatrowe. Inwestycja ta nie tylko zapewni sprawne funkcjonowanie farm zlokalizowanych na Morzu Bałtyckim, ale także zmieni oblicze i rolę portu w Ustce”, powiedział Przemysław Jastrzębski, wiceprezes zarządu PGE ds. finansowych.

Pierwszą farmą obsługiwaną z usteckiej bazy będzie Baltica 2 o mocy 1,5 GW, którą PGE realizuje wspólnie z duńską firmą Ørsted. Planowane oddanie tej farmy do użytku zaplanowano na 2027 rok. Stąd będą koordynowane wszystkie działania serwisowe i logistyczne, prowadzony monitoring oraz planowe przeglądy turbin wiatrowych na Bałtyku.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest Korporacja Budowlana DORACO, specjalizująca się w konstrukcjach hydrotechnicznych. „Współpraca z PGE Baltica to doskonała okazja, by wykorzystać wiedzę i doświadczenie zespołu DORACO w zakresie budowy oraz modernizacji złożonych konstrukcji hydrotechnicznych”, podkreślił Radosław Jarosiewicz, wiceprezes zarządu DORACO.

Projekt angażuje ponad 30 krajowych podmiotów, co ma wspierać rozwój lokalnego łańcucha dostaw dla sektora offshore wind w Polsce. Baza ma również wpłynąć na funkcjonowanie Ustki poza sezonem letnim, tworząc nowe miejsca pracy dla ekspertów sektora energetyki wiatrowej.

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje