Rząd Estonii zatwierdził projekt ustawy przyznającej pierwsze w historii kraju pozwolenie na budowę morskiej farmy wiatrowej. Licencję otrzyma spółka Saare Wind Energy OÜ, która planuje realizację inwestycji u zachodnich wybrzeży wyspy Saaremaa.
„To pierwsze pozwolenie budowlane w historii estońskich morskich farm wiatrowych – jest to ważny krok w kierunku produkcji czystej energii”, powiedział Jaanus Uiga, wiceminister ds. energetyki i surowców mineralnych w estońskim ministerstwie klimatu.
Pozwolenie dotyczy morskiej farmy wiatrowej składającej się z maksymalnie 100 turbin, zlokalizowanej co najmniej 11 kilometrów od zachodniego wybrzeża Saaremaa. Maksymalna moc planowanej instalacji wynosi do 1400 megawatów, a produkcja energii elektrycznej ma rozpocząć się na początku lat 30. obecnej dekady.
Wydane pozwolenie obowiązuje przez 50 lat i daje deweloperowi prawo do budowy morskiej farmy wiatrowej wraz z niezbędną infrastrukturą. Kolejnym krokiem będzie uzyskanie pozwolenia na budowę od Urzędu Ochrony Konsumentów i Nadzoru Technicznego oraz pozwolenia środowiskowego na specjalne użytkowanie wód od Urzędu Środowiska.
Saare Wind Energy OÜ ma dwa lata od wydania pozwolenia na budowę na złożenie wniosku o pozwolenie budowlane, które zazwyczaj obowiązuje przez pięć lat, a następnie musi uzyskać pozwolenie na użytkowanie. W ramach pozwolenia określono konkretne środki łagodzące oddziaływanie na środowisko, które deweloper musi spełnić.
Wydanie pozwolenia na budowę nie oznacza, że projekt otrzyma wsparcie państwowe – licencja jest wymagana niezależnie od ewentualnych środków wsparcia.
Oprócz planu Saare Wind Energy OÜ, państwo wszczęło postępowania w sprawie wydania pozwoleń na budowę kolejnych 11 morskich farm wiatrowych. Wnioski złożyły spółki OÜ Utilitas Wind, Five Wind Energy OÜ, Tuuletraal OÜ, UAB „Ignitis renewables projektai 6”, Liivi Offshore OÜ, Fundacja Centrum Inwestycji Środowiskowych (ELWIND) oraz Tuul Energy OÜ.
Rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Estonii stanowi kluczowy element strategii transformacji energetycznej kraju i dążenia do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Morskie farmy wiatrowe, wykorzystujące stałe i silne wiatry na Morzu Bałtyckim, mają zapewnić stabilne źródło odnawialnej energii i przyczynić się do uniezależnienia energetycznego regionu oraz realizacji celów klimatycznych Unii Europejskiej.