MKiŚ koryguje cenę maksymalną dla offshore wind

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w wyniku uwzględnienia niektórych uwag zgłoszonych w ramach uzgodnień międzyresortowych, opiniowania i konsultacji publicznych, cena maksymalna za energię z morskich farm wiatrowych została skorygowana w projekcie rozporządzenia do poziomu 512,32 zł/MWh.

Projekt został przekazany do konsultacji publicznych w dniu 21 sierpnia 2024 r. z terminem zgłaszania uwag w ciągu 14 dni.

Resort wyjaśnia, że w zakresie wysokości ceny maksymalnej, strona społeczna wskazywała, że proponowana cena maksymalna 471,83 zł/MWh jest zbyt niska.

Większość uwag zostało uwzględnionych w całości lub kierunkowo, co w konsekwencji przełożyło się na wyznaczenie nowego, większego w stosunku do projektu, poziomu maksymalnej ceny wskazanej w rozporządzeniu – wyjaśnia resort.

Uwagi

Uwagi zgłoszone w procesie konsultacji publicznych i opiniowania dotyczyły zmiany wysokości maksymalnej ceny za energię elektryczną wytworzoną w morskich farmach wiatrowych i wprowadzoną do sieci, jaka może być wskazana w ofertach złożonych w aukcji przez wytwórców, poprzez m.in. zmianę źródła danych, przyjęcie wyższych kosztów inwestycyjnych, zmiany parametrów technicznych oraz niektórych wskaźników.

Jak informuje MKiŚ, w odniesieniu do pierwszego zagadnienia wnioskodawca uwzględnił uwagi i zaktualizował źródło danych poprzez uwzględnienie najnowszego raportu National Renewable Energy Laboratory (NREL) – Annual Technology Baseline 2024. Przyjęcie nowego źródła danych spowodowało wzrost nakładów inwestycyjnych, a co za tym idzie skonsumowało uwagi w tym zakresie. Uwzględniając uwagi strony społecznej, projektodawca uzupełnił również uzasadnienie do projektu o rozkład w czasie całkowitych nakładów inwestycyjnych.

Uwagi dotyczące wskaźników przyjętych do obliczenia ceny maksymalnej koncentrowały się głównie na poprawności metodyki przyjętej do obliczenia oraz wysokości tych wskaźników, ich podatności na fluktuację oraz obawie podmiotów społecznych, że przyjęte przez projektodawcą wskaźniki nie będą odzwierciedlały ceny maksymalnej a cenę średnią, w związku z czym rozporządzenie nie spełni założeń, dla których ma zostać wprowadzone, tj. udzielenia wsparcia w zakresie pokrycia ujemnego salda wszystkim podmiotom, które zgłoszą się w II fazie systemu wsparcia.

Biorąc pod uwagę argumenty przedstawione w konsultacjach publicznych projektodawca zdecydował się na zmiany w zakresie współczynnika wykorzystania mocy i przyjął go na poziomie 43,7%, zwiększono odległość od brzegu dla referencyjnej morskiej farmy wiatrowej, a także wskazano długość wyprowadzenia mocy z morskiej farmy wiatrowej – czytamy w raporcie.

Odnosząc się do zastrzeżeń dotyczących przyjętych kosztów bilansowania, należy wskazać, że skorygowano ten wskaźnik do wysokości 17 zł/MWh. Ponadto, w oparciu o uwagi strony społecznej, w przyjętej cenie maksymalnej uwzględniono także podatek od nieruchomości dla lądowej części infrastruktury w wysokości 2 zł/MWh.

Jednocześnie projektodawca skorygował o aktualną projekcję Europejskiego Banku Centralnego (EBC) skumulowany wskaźnik inflacji w strefie EUR do wartości 1,19686.

Zostaw komentarz

Strona główna » MKiŚ koryguje cenę maksymalną dla offshore wind