RDOŚ prowadzi postępowanie w sprawie zmiany DŚU dla MFW BC-Wind

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku prowadzi postępowanie w związku ze zmianą decyzji środowiskowej dla projektu „Morska Farma Wiatrowa BC-Wind”. Postępowanie zostało wszczęte na wniosek spółki C-Wind Polska Sp. z o.o., złożony w grudniu 2024 roku i uzupełniony w kolejnych miesiącach.

Projekt dotyczy morskiej farmy wiatrowej o maksymalnej mocy 500 MW, która ma być zlokalizowana na polskich obszarach morskich, w odległości około 22,6 km od brzegu. Całkowity obszar objęty decyzją środowiskową wynosi około 86,28 km², z czego powierzchnia faktycznej zabudowy ma wynieść około 78,71 km².

Postępowanie ma na celu zmianę wcześniejszej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach z września 2022 roku. Zgodnie z obwieszczeniem RDOŚ z 11 kwietnia 2025 r., wszyscy zainteresowani mogą zapoznać się z dokumentacją sprawy w ramach procedury zapewniającej udział społeczeństwa w ochronie środowiska.

Morskie farmy wiatrowe stanowią jeden z kluczowych elementów transformacji energetycznej Polski. Rozwój energetyki wiatrowej na Bałtyku ma strategiczne znaczenie dla zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie energetycznym oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych. Projekty o mocy rzędu 500 MW, takie jak MFW BC-Wind, mogą zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną dla kilkuset tysięcy gospodarstw domowych, jednocześnie przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i realizacji celów klimatycznych Polski.

Inwestycja jest pierwszym projektem firmy Ocean Winds w Polsce, realizowanym od 2012 roku. Wówczas spółka otrzymała decyzję lokalizacyjną (tzw. pozwolenie na wznoszenie sztucznych wysp) dotyczącą projektu B, a w 2013 r. – części C. W marcu 2021 r. podpisano umowę o przyłączenie do sieci. Projekt otrzymał od Urzędu Regulacji Energetyki prawo do kontraktu różnicowego (tzw. CfD).

Pod koniec marca 2025 r. Wojewoda Pomorski wydał decyzję o pozwoleniu na budowę elementów infrastruktury przesyłowej dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind. Pozwolenie, które zostało wydane 28 marca 2025 roku na wniosek inwestora C-Wind Polska Sp. z o.o., dotyczy budowy drogi dojazdowej do lądowej stacji elektroenergetycznej wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą.

Inwestor podpisał w marcu br. umowę z polską firmą Crist Offshore na zaprojektowanie, budowę i uruchomienie morskiej stacji elektroenergetycznej (OSS) dla projektu BC-Wind. To pierwsza tego typu umowa zawarta z polskim dostawcą w kategorii TIER 1, co stanowi przełomowy moment dla rozwoju krajowego sektora offshore wind.

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje

- REKLAMA -spot_img