Trwa budowa terminala T5 w Gdańsku, który będzie służył jako nowoczesny port instalacyjny dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Przedstawiciele PGE Baltica i Ørsted wraz ze specjalistami od spraw portowych odwiedzili plac budowy, aby zapoznać się z postępem prac.
Terminal T5 powstaje na powierzchni ponad 21 hektarów i będzie wyposażony w infrastrukturę o podwyższonej nośności, niezbędną do realizacji projektów offshore. Koncepcja terminala umożliwi jednoczesne wykorzystanie całkowitej długości nabrzeży, obejmujących dwa stanowiska załadunkowe dla statków instalacyjnych typu jack-up, nabrzeże rozładunkowe oraz rampę do rozładunku statków transportowych typu ro-ro.
„Tutaj w Gdańsku powstaje najnowocześniejszy terminal instalacyjny dla branży offshore wind w Polsce. Inwestycja ta jest kluczowa nie tylko dla realizacji morskiej farmy wiatrowej Baltica 2, ale także dla rozwoju całego programu morskiej energetyki wiatrowej w naszym kraju. To właśnie stąd przeprowadzimy instalację 107 turbin dla naszego projektu, która zaplanowana jest na 2027 rok,” powiedział Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica.
W 2024 roku spółka Elektrownia Wiatrowa Baltica 2, należąca do PGE i Ørsted, podpisała umowę dzierżawy przestrzeni portowej ze spółką Istrana, należącą do Baltic Hub. Terminal będzie wykorzystany do magazynowania, wstępnego montażu oraz instalowania na morzu elementów turbin dla projektu Baltica 2.
Projekt Baltica 2 wszedł już w fazę budowy na morzu. W najbliższym czasie rozpoczną się prace przygotowujące dno morskie do posadowienia fundamentów i ułożenia podmorskich kabli. Od połowy 2024 roku trwa budowa lądowej infrastruktury przyłączeniowej w gminie Choczewo.



„Jako największy w historii projekt energii odnawialnej w Polsce, Baltica 2 będzie liderem w przejściu Polski na zieloną energię, produkując zieloną energię elektryczną, która zaspokoi potrzeby około 2,5 miliona polskich gospodarstw domowych,” podkreślił Ulrik Lange, wiceprezydent i dyrektor zarządzający projektu Baltica 2 z firmy Ørsted.


Inwestorzy – PGE i Ørsted – podjęli już ostateczną decyzję inwestycyjną dla projektu i mają zakontraktowane kluczowe komponenty niezbędne do rozpoczęcia budowy. Podpisali również wszystkie umowy dotyczące instalacji fundamentów, kabli, turbin i morskich stacji transformatorowych oraz posiadają wszystkie niezbędne pozwolenia budowlane.
Morska farma wiatrowa Baltica 2 będzie wyposażona w 107 turbin o łącznej mocy 1,5 GW, co znacząco przyczyni się do transformacji polskiej energetyki. Projekt ten stanowi kamień milowy w rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce i jest kluczowym elementem strategii dekarbonizacji krajowego systemu energetycznego. Rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku nie tylko zwiększy bezpieczeństwo energetyczne kraju, ale również stworzy nowe miejsca pracy i przyczyni się do rozwoju lokalnego łańcucha dostaw, wspierając tym samym zrównoważony rozwój gospodarczy regionu.